5 dřevitých vůní do podzimních plískanic

Jakmile se ochladí a zkrátí se dny, mám chuť se schoulit do deky ke krbu, uvařit si čaj a až do jara si číst detektivky. A protože nemám ani krb ani čas na půlroční zimní spánek, nezbývá než sáhnout po dřevitých vůních, které mě do vysněné roubenky v podhůří přesunou alespoň ve fantazii.

Hranice dřeva na slunci
Zdroj: Flickr

V lahvičce parfému nacházím stopy po spadaném listí, teplo prosluněné půdy i ticho mlhavého dne. Na podzim nosím parfémy ráda na šále nebo na límci kabátu, můžu tak do nich kdykoliv zabořit nos a během obyčejného dne si užívat svoji podzimní fantazii. A které vůně to jsou?

Serge Lutens Feminité du Bois je kompozice, která změnila vnímání dřevité vůně jako mužské parfémové kategorie. Vznikla v roce 1992 a dnes už je jasné, že to ona otevřela dřevu [edit: cedru] cestu na dámské toaletní stolky. Její základní složkou je cedr vonící po ovoci, fialkách a ořezaných tužkách. Právě ovoce a květiny jsou ve Feminité du Bois zvýrazněny tak, aby mohutný cedrový kmen získal něžné ženské křivky. Zralé švestky, drobné kvítky a vůně babiččiny šperkovnice v tomhle parfému krásně rezonují s podzimem.

Kolekce Serge Lutens je vůbec slast pro milovníky dřevěnek. Suchá, jak jen může být, je vůně Gris Clair. Vyprahlé dřevo, svazky levandule a saunové teplo je zabaleno v holubí šedi, vybízí ke zklidnění a odpočinku. Gris Clair si zvlášť užívám v zamračených deštivých dnech. Její barva krásně ladí s prostředím a suché teplo mi pomáhá zapomenout na mokré boty.

Jemnější přístup ke dřevu má Estée Lauder Sensuous. Voní, jako když opatrně vezmete do dlaní sošku ze santalového dřeva nebo když se zachumláte do kašmírové deky. Dřevo je tady hladké a vyhřáté od slunce, bílé květiny přidávají měkkost a citrusy světlo. Sensuous se nosí jako druhá kůže, můžete se s ní tvářit, že takhle krásně voníte od přírody. Její tlumenější verze Sensuous nude je díky kokosu ideální na letní povalování v houpací síti.

A když se mi stýská po horkých letních dnech, pomáhá mi představa procházky rozpáleným borovicovým lesem ve Středozemí. Hermés Eau des Merveilles je vůně sluncem zalitých stromů, jehličí praskajícího pod nohama a slaného mořského vzduchu. Nejsou v ní žádné znatelné květiny, za to pomeranč a zlatavá ambra umí spolehlivě rozjasnit šedivý den. Navíc jsou to takové parfémové malé černé. Je to vůně elegantní v každém ročním období a v jakékoliv situaci.

Náznak jehličí se objevuje i v Atelier Cologne Bois Blond. Potkává se tady optimistické neroli se vzdušným tónem cedru a závanem kadidla. Je to lehká a chladivá vůně, jako když napadne první poprašek sněhu, svítí bledé slunce a v dálce slyšíte praskání ohníčku. Spolehlivě mě probudí i v pondělí ráno.

Všechny vůně v tomto článku se dají vyzkoušet v parfumeriích jako je Douglas nebo Sephora. Mnohem víc je jich mezi hůře sehnatelnými niche parfémy. Tam si svou dřevěnku určitě najdete, i když nejste zrovna Pinocchio.