5 poetických vůní na jaro

Každý rok se to opakuje a stejně mě to pokaždé dojme. Sněženky, krokusy, fialky, pak se ještě udělá na chvíli zima, ale už je jasné, že jaro letos bude! Setřesu ze sebe zimní kabát, narovnám se a zhluboka vdechnu ranní vzduch. Ta jemná, svěží vůně mě nutí otevřít všechna okna dokořán. Teď už je jaro rozjeté naplno a já ho slavím poetickými vůněmi plnými jemnosti, barev a květin.

Orosený bílý krokus

Ricardo Ramos: Sandal Koti

V této vůni zkombinoval Ricardo Ramos santal s květem ylang-ylang a šeříkem do měkkého plátna v pastelových barvách. Sandal Koti je pro mě obraz prvního jarního slunce, které rozehřívá ledové kapky na větvičkách. Je to čistá vůně vypraného prádla v bledých odstínech žluté a fialové, odpočinková, uklidňující a osvěžující. 

Les Indemodables: Fougere Emeraude

Do parfémové skupiny fougere patří z velké části typicky pánské vůně – levandule, geranium, větvičník a pačuli tvoří ten akord, který se vznášel v koupelně, když se děda nebo táta oholil. Fougere je ale taky vůně sušených bylin, posečené trávy a lesní půdy. Parfém Fougere Emeraude je krásný příklad toho, jak se dá tento žánr vybrousit do elegantní dámské vůně, projasněné a změkčené květinovým duem mimózy a tuberózy. 

Aedes de Venustas: 16a Orchard

Parfémy Aedes de Venustas se po delší pauze znovu objevily s novou identitou a v nových flakonech (škoda, že tu transformaci firma nevyužila k výrobě menších balení). 16a Orchard má ten nový začátek symbolizovat. Je to vzdušná, měňavá vůně plná světelných odlesků jako když se díváte na stíny, které hází na zeď břízy ve větru. Luxusní směs, z níž vystupuje hlavně zázvor, kardamom, kosatec a semiš je nadýchanou parfémovou makrónkou. 

The Different Company: Tokyo Bloom

Průzračná a minimalistická, Tokyo Bloom připomíná svěžest právě probuzených lístků na vlhkých větvičkách. Jestli jste někdy čichali k jabloňovým květům, možná vás překvapilo, jak zeleně a čistě voní. Tokyo Bloom obsahuje právě takový lehounký květinový akord, vrostlý do šťavnaté, zelené vůně vegetace.  

Frederic Malle: Eau de Magnolia

Nenechte si nakukat, že existuje parfém s věrnou vůní magnólií. Podobně jako frézie, i magnólie mají pro parfuméry zatím nezachytitelnou krásu. Eau de Magnolia se ale realitě docela blíží. Najdete v ní svěží citrusy, omamné květinové tóny, zemité dřevo a mech. Cítím v ní i déšť a vůni promočených květů, které už mají to nejlepší za sebou. Je to nesladká, květinová a zároveň hodně dřevitá vůně, která vás možná docela překvapí.     

Jaké jsou vaše jarní vůně? Ráda si přečtu vaše tipy v komentářích.