5 temných vůní na melancholický den

Už je jedenáct, ale venku prší a pořád je tma jak v šest ráno. Naštěstí dneska nemusíte vůbec nikam, a tak ani nerozsvěcíte, jen si dojdete uvařit čaj a zase hupnete zpátky pod deku. Nakonec odhodíte peřinu ještě jednou, chcete se přece navonět. Ale čím?

Temný déšť

Našla jsem pět vůní, které v sobě mají hřejivou a uklidňující hloubku. Jsou konejšivé, ale s provokativně temným tónem. Ladí ke dnům, kdy si schválně pustíte smutný film nebo si prohlížíte fotky z poslední dovolené, i když jste čerstvě po rozchodu. Že si takové dny nemůžete dovolit? Já taky ne, ale můžeme si o nich snít.

Yves Rocher Nouveau Genre

Po dlouhé době jsem zašla do Yves Rocher a příjemně mě překvapila nová kolekce vůní. Barevné lahvičky jsou seřazené jako na ochutnávce od nejlehčí po nejtěžší, tak jsem to vzala od konce. Nouveau Genre je konejšivá vůně jemného pačuli, lehce doslazená tonkou a okořeněná špalíčkem modelíny a voskových pastelek. Připomíná dřevem obložený vagon secesního vlaku i s naolejovanou mechanikou pod podlahou.

Bvlgari Black

Vůně Black se objevila už na mém seznamu čajových parfémů. Její měkká, zakulacená gumovost podložená vanilkou mě nepřestává bavit. Pro někoho je nesnesitelně asfaltová, pro jiné sexy a hebká. V každém případě je to skvělý příklad toho, že parfém může být temný a přitom ne těžký. Black mísí zvláštní kontrast městské energie a konejšivosti. Ano, voní jako nové pneumatiky a rozpálené počítače, jenže mně je s ním strašně dobře zachumlané v polštářích.

Etat Libre d’Orange Divin’Enfant

Vůně Antoina Lie má být stejně sladká a temná jako emoce rodičů malých dětí. Divin’Enfant je opravdu hořko-sladkou vůní, k níž možná budete cítit lásku i nenávist zároveň. Směs měkce pěnových marshmellow, vody z pomerančových květů, tabáku a kůže je temná jen decentně. Vlastně je úžasně nadýchaná, až na tu umělinovou sladkost, kterou mě zároveň odpuzuje i přitahuje. Ze všech parfémů mi právě tenhle nejvíc připomíná vůni nové plastové panenky.

Temné mraky

Comme des Garcons Black

Možná dobře víte, co od téhle značky čekat: ostré kadidlo, suché dřevo, záměrně syntetická pachuť, kamení a pepř. Black odkazuje ke slavné kadidlové sérii a pro lehkou uzenost přidává ještě březový dehet. Byl by to dost nesnesitelný parfém, kdyby to všechno nebylo zabaleno do měkkého škapulíře z jemné kůže, ambry a lékořice.

Hiram Green Hyde

Hiram Green prý koketoval s lahvičkou březového dehtu hodně dlouho, než se rozhodl s ním něco podniknout. Nakonec ho použil odvážně v takovém množství, že uzený začátek Hyde odradí všechny, kdo to s ním nemyslí vážně. Když chvíli vydržíte, dočkáte se za odměnu měkké a hřejivé, dřevité vůně, do které se budete chtít schovat jako do skříně před bubáky.