5 vůní ke stromečku

V mojí fantazii si slavnostní situace Vánoc žádá velkolepý kořeněný a dřevitý parfém, něco ve stylu Nicolaï Sacrebleu Intense nebo Clinique Aromatics Elixir. Představuju si, jak se polévám od hlavy k patě, mám pocit, že mě vůně nadlehčuje éterickou silou, zvedá moje pozemské tělo a proměňuje mě v anděla.

Vánoční výloha v obchodě
Zdroj: Očicháno

Taky je ale třeba přihlédnout k tomu, že slavím ve společnosti milovaných lidí, které nechci zadusit, a k faktu, že nejsme v tanečním sálu, ale ve skromném obýváku. Moje vánoční vůně jsou proto noblesní, ale se skromnou prostorovou stopou, hluboké, ale s jiskrou svěžesti. Jejich společné téma je lesní tón, který zvýrazňuje dokonalou vůni rozehřátého jehličí. Bez ohledu na marketing jsou všechny unisexové.

Bottega Veneta pour Homme

Jedna z nejlepších vůní v běžné pánské produkci voní jako hebký semiš a realistická, sladce zelená jedlička. Jehličí je tady svěže zelené a měkké jak smrkové výhonky, podepřené bylinným tónem jalovce. Vůně mi připomíná závan chladného vzduchu, jako když se v podvečer vítáte s někým, kdo se vrátil z procházky zasněženým lesem.

Ormonde Jayne Ormonde Man a Ormonde Woman

Obě vůně jsou stejně dokonalé a bez problémů nositelné. Man je více cedrová a Woman mírně pudrová. Jsou to surreálné lesní vůně jako zkreslený odraz jehličnanů v rozbitém zrcadle. Jsou temně zelené, dřevitě kořeněné a zároveň chladně metalické a kulaté, až olejnaté. Je to imaginární les jehož kořeny sahají na jinou planetu. Takhle nějak by mohl vonět duch lesa ve filmu Princezna Mononoke.

Comme des Garcons Kyoto

Podobně jako v L’Artisan Parfumeur Timbuktu i tady dal parfumér Bertrand Duchafour dřevité vůni vzdušnou lehkost. Kyoto propojuje lesní vůni cypřiše, vetiver a lehounké kadidlo do průsvitné, meditační kompozice. Štiplavost kouře ohlazuje jemný zelený tón a měkké cedrové dřevo. Je to uklidňující, tichý parfém, který umí osvěžit zahlcenou mysl.

Atelier Cologne Rose Anonyme

Klasická kombinace růže a pačuli s opatrně dávkovaným oudem se v této vůni vznáší na obláčcích kadidlového kouře. Působí dojmem sametově hebké, vínově červené růže zapletené do větviček jehličnanu. Balancuje mezi svěží kořeněnou vůní a hřejivým orientem, takže je působivá a zároveň nedusí, ani když se počet hostů vymkne z rukou a váš dům začne být trochu těsný.

Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 EdP

Vůně uvedená k výročí sklárny Baccarat je smolně jehličnatá a suše sladká, jako když fouknete do hromádky moučkového cukru. Zatímco oficiální popis mluví o vybroušeném červeném krystalu, pro mě je to vůně zasněženého lesa zalitého bledě růžovým večerním světlem se třpytivými krystalky sněhu.

Přeju vám krásné voňavé Vánoce s milými lidmi kolem.