5 vůní na oslavu jara

Veselé Velikonoce! Jaro je tady. I kdyby bylo ještě chladno, díky delším dnům už je slyšet kosí zpěv a z hlíny se derou první krokusy. Ráda využívám tuhle kalendářní příležitost k proměně voňavé poličky ze zimní na letní.

Háčkovaná vajíčka

Je čas odhodit tlustý svetr, ambrové parfémy uložit pěkně do tmy a chladu a vybalit svěží kompozice ladící s jarní náladou. Několik takových jsem shromáždila tady.

Chanel No.19

Může být něco víc jarního než vůně zelená jako pučící lístky? Chanel No.19 je elegantní díky kosatci a klasická ve spojení větvičníku, vetiveru a kůže. Nesladká, chladivá a svěží kompozice mi připomíná noblesu zahradního brunche v anglickém parku. Moje oblíbená verze je eau de parfum, ale toaletní voda má taky svoje kouzlo.

Parfums de Nicolaï Odalisque

Hutnou a omamnou vůni si s jarem moc nespojujeme, ale i nenápadné sezónní kvítky někdy voní už z dálky. Odalisque jsou čerstvé zelené květiny na klasickém chypre podloží. Konvalinka a jasmín tvoří svěží a zároveň sebevědomé tělo rámované lesním a mírně živočišným mechem, který připomíná koňskou srst. Mezi květinově zelenými kousky je to nečekaně temný a intenzivní parfém.

Vajíčka2

Guerlain Aprés l’Ondée

Pro mnoho lidí je to zachmuřený deštivý den v barvě holubí šedi, ale pro mě je Aprés l’Ondée optimistický obraz zářivě fialových krokusů ve vlhké zemi. Mírně pudrový šeřík se mísí s chladným anýzem a kosatcem do hedvábné textury a díky kapce žvýkačkové fialky mám chuť poskakovat jako školačka v pátek odpoledne.

Ormonde Jayne Tiare

Fantastický šik start plný radosti kombinuje jiskřivou limetku, pomerančový květ a lehkou dávku krémové květiny. Už v tu chvíli se prozrazuje mléčně dřevitý základ s elegancí větvičníku. Bohužel na mé pokožce se barevný úvod rychle vytrácí do pouhého stínu sebe sama. Budete-li mít víc štěstí, těšte se na moderní, nasládlou interpretaci zeleného chypre jako je Chanel Cristalle.

Frederic Malle Le Parfum de Therese

V podobném duchu jako Tiare se rozvíjí i tohle klasické dílo Edmonda Roudnitsky. Zelenozlatá chypre s vodním akordem melounu a švestky v kombinaci s kůží je pro někoho láska a pro jiného děs. Ze sladce ovocného začátku se rozvíjí do svěžích bílých květin, které mě v chladu baví příjemným houbovým podtónem. V teple vyniká slunečný a dřevitý charakter v retro stylu. Tohle jsou luxusní zelené šaty z padesátých let a sklenice bílého vína v ruce.

Jaké vůně jsou pro vás symbolem jara?