5 vůní na první sníh

Jedenáctého listopadu, svatý Martin, je den, kterým pro mě začíná zima. Ráno je většinou jinovatka, otevírají se první láhve letošního vína a od teď máme oficiálně právo na sníh. Když je venku pocukrováno, nemám ještě chuť na těžké zimní parfémy, protože je pak budu nosit dlouhé měsíce stejně jako zimní kabát. Lehkost a překvapení z prvního sněhu raději oslavuju delikátnější vůní, která má dost hloubky, aby vyzněla v chladu, ale celkovým projevem se nesnaží příliš prosadit.

Sníh3
Zdroj: Jarost

Van Cleef & Arpels Moonlight Patchouli

Podle složení bych čekala náročný parfém arabského kalibru. Místo toho je ve flakonu vůně pudrová a křehká jak poprašek sněhu na zamrzlé černé hlíně. Na zemitý základ z kůže, pačuli a dřeva dopadají plátky růží a kosatce pomalu, jako by nevážily víc než sněhové vločky. Moonlight Patchouli je noční duch, který se ovíjí kolem kožešinových límců pánů a dam, když se v nevhodně nízkých botách procházejí po městě.

Comme des Garçons 2

Dílo postmoderní parfumerie Marka Buxtona je vůně ostrá a lehká jako krystaly ledu nasvícené chladným měsíčním světlem. Spojuje štiplavé aldehydy a kadidlo s vypranými květinami a temně metalickou vůní inkoustu. Výsledek je abstraktní malba modrobílé krajiny pokryté sněhem. Comme des Garçons 2 je ukázku toho, že chytře použitá syntetika umí posunout parfém do nové dimenze.

Hermés Cuir d’Ange

Kůže jemná jako rukavičky z jelenice je centrem této vůně od Jean-Claude Elleny. Spolu s pudrovou fialkou a dotekem krémových květin dělá něžný, hebký dojem, jako když poplácáte miminko po zadečku. Je to jemná, tělová vůně, s lehkými nuancemi kouře a oříšků. Hřejivý, delikátní charakter ji předurčuje pro slavnostní pocit, když zjistíte, že zatímco jste byli zabraní do knížky, za oknem potichu sněží.

kočka za oknem v zasněžené zahradě
Zdroj: Jarost

Chanel Bois des Iles (EdT)

Pod nohama mi křupe sníh a rázné aldehydy téhle nostalgické krásky září do okolí. Vůně postupně měkne a zahřívá se do krémové směsi santalového dřeva, ylang-ylang a skořice. Připomíná mi elegantní dámu z 20. let oblečenou v kožešinovém kabátku a hedvábných šatech. Když nosím Bois des Iles, nedovolím si hrbit se ani nadávat, abych jí nedělala ostudu.

The Different Company Bois d’Iris

Dlouho jsem přemýšlela, kterou kosatcovou vůni sem zařadit. Kosatec umí být delikátní jako jemná pavučina a Bois d’Iris je nejjemnější interpretce, co znám. Spojuje suché, fialové aroma kosatce s hřejivým tónem cedrového dřeva a kouřového vetiveru. I tenhle parfém vytvořil Jean-Claude Ellena. A přesto že se nerada opakuju, nemůžu se mu vyhnout, je to zkrátka mistr lehkých, průsvitných vůní.

Malý podvod: I když chci mít na seznamu jen pět vůní, nemůžu si odpustit ještě dvě, které jsou na první sníh jednoznačnou volbou. Frederic Malle L’Eau d’Hiver (taktéž Jean-Claude Ellena) je měkká a průsvitná vůně přívětivé zimní královny a přímo sněhem inspirovaná je hodně pudrová Lorenzo Villoresi Tient de Neige.