5 vůní na zimní procházku

Vánoce v časopisech voní pomerančem, skořicí a hřebíčkem, ale ve skutečnosti je to příležitost pro mnohem pestřejší čichové zážitky. Třeba v mojí fantazii jsou spojené s romantickými procházkami zasněženou krajinou. Ta představa se mi tak líbí ne proto, že bych milovala mokré boty a omrzlé prsty, ale proto, že když jste venku v nepohodě, víc si pak užijete návrat domů, čaj, cukroví a pospávání u pohádek.

Stopy ve sněhu v zasněžené krajině

Na zimní snění jsem vybrala pět hřejivých vůní, které mě zaujaly nebo pobavily. Voní lesem, studeným větrem, kouřem z komínů a příslibem teplého místečka po návratu. 

Mona di Orio Santal Nabataea

Suchá a syrová vůně hranice dříví připraveného na oheň se třpytivými kapkami smůly na povrchu. Díky hebkému santalu působí nadějně, jako když jdete za tmy sněhem, nakukujete do rozsvícených oken a pozorujete hřejivou atmosféru pokojů s roztopeným krbem. Santal Nabataea je unisexová, suchá a nekompromisní vůně, úžasná na zimní procházky lesem. 

Comme des Garcons Black

Čekala jsem hutný, temný, melancholický parfém, ale Black je pro mě snová vůně zakouřeného dřeva, čerstvého vzduchu a lesní svěžesti. Kombinace cedru, vetiveru a kadidla je hluboká a černobílá bez náznaku barvy z ovoce nebo květin. Nicméně pepř a další koření jí dávají krásnou jiskřivost. Je to obdivuhodně vzdušná kombinace temných složek, která připomíná praskání ohně do ticha v zasněženém lese. 

Imaginary Authors Cape Heartache

Cape Heartache jsou takové Vánoce u vzdálených příbuzných – dlouhá cesta, umělý stromek, nervózní úsměvy a rádoby vtipný dárek, který je vedle jak ta jedle. Je to robustní, přesladká vůně jehličí a ulepených jahod. Možná je to zábava a možná je to originální vůně pro lidi, kteří nejsou takoví snobi jako já. Pro mě je Cape Heartache nepovedený brak, ale vyvolala ve mě tak živé představy, že jsem si ji nemohla odpustit. 

Ormonde Jayne Tsarina

Byl by to sametový kosatec, co se příjemně nosí a rychle omrzí. Ale Tsarina má překvapivě ostré, nahořklé hrany z koriandru a kůže zasazené do elegantního ambrového akordu. Evokuje medově zlatou barvu, třpytivý sníh, kožešiny, a nazdobené koňské spřežení. Je to zimní královna v hedvábí a perlovém náhrdelníku. Krásná, sofistikovaná, ale z počátku odměřená. Úplný opak bláznivé Cape Heartache. 

Byredo Slow Dance

Díky cukrovým fialkám a gerániu dostává sladký balzamický koktejl vanilky, pačuli a koňaku v Slow Dance neonově fialovou barvu pop kultury. Celá kompozice je od začátku jasná, prvoplánově sexy a přesto je zábavné ji pozorovat až dokonce. Ideální parfém na koulovačku ve dvou jako z amerického filmu, kdy si ti dva nakonec smíchy padnou do náruče a ruku v ruce jdou do horské chaty ozdobit stromeček. 

Užijte si klidné Vánoce s lidmi, které máte rádi. 

A chcete-li si dál číst o zimních vůních, zkuste 5 zářivých vůní na oslavu nového roku