5 vůní s černým čajem

Během pár let strávených ve Skotsku jsem si vytvořila osobní čajový rituál. Začínal dlouhou procházkou po melancholické skotské přírodě. Vzhledem k proměnlivému počasí jsem se často vracela domů promočená a v mokrých botách, protože cesty po bažinatých kopcích se ztrácejí a objevují podle toho, jak je ovce vyšlapaly. Když jsem přišla domů, s pocitem úlevy a radosti z prožitého dobrodružství jsem si uvařila silný britský čaj a pomalu ho usrkávala v tlustých ponožkách před plynovým krbem. Taková příležitost si říká o hluboké parfémy inspirované magickou vůní černého čaje a čajovými rituály.

černý čaj

L’Artisan Parfumeur Tea for Two

Tenhle parfém naštěstí nevoní jako jeho inspirace, uzený čaj Lapsang Souchong. Namísto toho je to delikátně sladká kompozice s dominantními tóny perníkového koření na podkladu z medu a vanilky. Je to hřejivá vůně do zimních dní, kterou Olivia Giacobetti nadlehčila obláčky kouře a zázvorem. Působí na mě uklidňujícím dojmem jako křeslo v tmavě hnědé barvě a hluboký mužský hlas.

Parfum d’Empire Ambre Russe

Hladká ambra a suchá dřeva se krásně doplňují s aromatem silného černého čaje. Ambre Russe je konejšivá zimní vůně, která inspiruje ke snění o odpoledním čaji na začátku minulého století. Jedna uživatelka parfémového fóra ji přirovnala k imaginárnímu interiéru Orient Expresu s koženými sedadly, dřevěným obložením a kouřem z doutníků. Já si navíc představuju cestující, kteří vedou inteligentní konverzaci nad šálkem horkého čaje.

Masque Milano Russian Tea

Ráda vařím čaj tak, že si nejprve vyhřeju konvici vroucí vodou a až pak do ní vhodím lístky. V horké páře se rozvine to nejlepší z jejich vůně. Russian Tea je jediný parfém, ve kterém tuhle autentickou vůni cítím. Je v něm horká pára, která stoupá z konvice, hrubá kůže a kouř otevřeného ohně. Temné složky postupně vyprchávají a chladná máta parfém projasňuje. Proto mi spíš než nápoj ruských básníků připomíná severoafrický mátový čaj, noční oblohu a zamračená obočí Tuarégů, kteří si polohlasem vyprávějí příběhy.

Bvlgari Black

Výroba tohoto mistrovského kousku od Annick Menardo je už zastavená, ale dá se ještě sehnat na internetu. Black je městská vůně gumy, kůže a kouře, hladká a měkká díky vanilce. A pro mě je to vzpomínka uzavřená do flakonu. Připomíná mi vůni a dotek tátovy neoprenové vesty, kterou nosil na windsurfing. Když mě prokřehlou z vody držel v náruči, jeho vesta byla neskutečně hebká, teplá a dávala mi pocit bezpečí. Black vytváří podobný efekt. Je to vůně umělých materiálů, ale měkká a emocionální, jako by jim dávala život.

Bvlgari Eau Parfumée au thé noir

Do řady čajových kolínských vod zařadila značka Bvlgari náplast na ránu po zrušené vůni Black. Nevoní ani trochu stejně, ale je stejně dobrá. Eau Parfumée je elegantní, čistá vůně suchého čaje, krémového dřeva a ovocné růže s nádechem tabákového kouře. Postupně se rozvíjí do dřevitě bylinného tónu a člověk má chuť se v ní vykoupat. Všechny složky jsou neviditelně propojeny do parfému temného a lesklého jako srst černého kocoura.