5 vyzkoušených tipů, jak skladovat parfémy

Je to k vzteku, když při úklidu objevíte zkažený parfém, který jste měli jen 3× na sobě. Já sama jsem takhle přišla o zásobu vůně SJP Covet poté, co jsem si nasyslila flakon velký jak dlažební kostka a pak jsem ho zapomněla v dětském pokoji u rodičů.

Výrobci tvoří vůně tak, aby nám doma vydržely minimálně rok. Nejkratší životnost mají svrchní tóny jako citrusy a lehké květiny. Mnohem déle vydrží základ parfému – ambra, vanilka a dřeva.

Moje sezónní polička.
Moje sezónní polička právě teď. Na světle jsou jen vůně, které zrovna nosím, zbytek je uložený v krabičkách.

Takže co dělat, když máte doma parfémů víc a na některé se tolik nedostane? Přečtěte si, jak je správně uložit, aby vám dělaly radost co nejdéle.

1. Najděte chladné místo

Zakladatel značky Frederic Malle varuje, že nejvíc parfémům škodí střídání extrémních teplot, horko a světlo. Má pravdu, několikrát jsem už v parfumerii narazila na zkažený tester, protože zářivky na policích parfémy hodně zahřívají. Doma jsem proto našla nejchladnější místnost a udělala jsem si parfémovou poličku v ložnici s oknem na sever, kde skoro netopíme.

Tip navíc: Kvůli teplu a vlhkosti není dobrým místem ani koupelna. Pokud se vám líbí, jak se parfémy v zrcadle hezky odrážejí, můžete si dát zrcadlo do ložnice nebo do chodby.

2. Ukryjte je do krabiček

Máte-li hodně slunný byt, nechte vůně v krabičkách. Sice se nemůžete kochat třpytivými odlesky flakonků, ale vůně vám déle vydrží v původní barvě. Z mojí zkušenosti se právě barvivo rozkládá první. Ať už je parfém čirý nebo modrý, na slunci se časem promění na žlutou až hnědou.

3. Udělejte si sezónní výběr

Zamyslete se, které vůně teď opravdu nosíte. Dobrý trik je sezónní polička. Já se často rozhoduju podle počasí, takže si vystavím jen 3 nebo 4 vůně, které nosím nejvíc. Ostatní jsou schované v chládku nebo v krabičce.

Tip navíc: Z velkých flakonů si udělejte 10ml odstřik a zbytek uložte do bezpečí. Osvědčilo se mi to u svěžích vůní v zimě, protože tehdy na ně mám náladu jen občas. (Na odstřiky používám třeba lahvičky z e-shopu Ekokoza.)

4. Neschovávejte zbytky

Na vzduchu parfémy rychle oxidují. Plné vydrží dlouho, ale nemá smysl schovávat si poslední mililitr. Jednou jsem takhle otevřela skoro prázdný Burberry Brit, abych si připomněla svoje první dny na univerzitě, a dočkala jsem se jen pachu nátěrové barvy.

5. Organizujte

Vyhraďte parfémům důstojné místo, aby se neztratily v haraburdí. Založte si parfémovou zásuvku, kde budete mít všechny poklady na očích a přitom schované před světlem. Odolejte zdánlivě výhodným nabídkám a nekupujte velká balení, která nespotřebujete. 100ml je sice jen o trochu dražší než 50ml, ale mně osobně je líto každé zkažené kapky.

Já už si na teplo, světlo a vlhkost dávám pozor, ale pořád mám rezervy v posledním bodě. Moje flakony i vzorky totiž bydlí v nepřehledné krabici a tu bych důstojným místem rozhodně nenazvala.

Zkazil se vám někdy parfém? Máte jinou metodu, jak skladujete vůně? Podělte se se mnou v komentářích.