Jak si uspořádat parfémovou poličku

Pořád se mi líbí nápad mít svoji jedinou osobní vůni, podle které mě blízcí poznají, budou si ji pamatovat a bude jim mě připomínat. Jenže je to jako nosit pořád jedno tričko, jíst to samé jídlo každý den nebo poslouchat jedno album stále dokola.

Zátiší s parfémy
Takhle krásná moje polička zatím není. Zdroj: Grittypretty

Na druhou stranu, nejsem sběratelka a vlastnit velké množství čehokoliv mě znervózňuje. Jak to to tedy udělat, abyste měli výběr vůně pro každou náladu a příležitost a zároveň nepotřebovali na parfémy speciální skříň a víkendovou brigádu?

Pomohlo mi především ujasnit si, co chci, a pak si přiznat, co z toho ve skutečnosti budu nosit. Okouzluje mě romantická představa vůně na večer, k hedvábným plesovým šatům a elegantnímu účesu si na poličce vybrat luxusní vůni, která bude vyvolávat touhu přivonět blíž a políbit odhalenou pokožku za uchem. Jenže moje večerní vůně by marně čekala pod vrstvou prachu, protože do takových situací se zkrátka nedostávám.

Namísto denní a večerní proto dělím svoje vůně podle počasí. V létě chci, aby mi vůně připomínala energii a jas ranního slunce, v zimě mám naopak ráda chumlací kompozice s vanilkou a kořením. Dvakrát ročně tak přesadím flakony z krabiček na poličku a obráceně. Na tomhle triku je nejlepší to, že se pokaždé překvapím tím, jak krásné vůně mám. Po probuzení ze zimního spánku působí Chanel 19, jako když se v parném létě napijete vychlazeného bílého vína. Vanilková hebkost Kenzo Amour naopak v podzimním dni hřeje, jako když si poprvé v sezóně natáhnete teplý svetr.

Další zátiší s parfémy
Zdroj: Grittypretty

Poličku si můžete rozšířit také tak, že ze své oblíbené vůně uděláte centrální pilíř, z něhož ostatní vůně vycházejí. Vezměme jako příklad populární Chloé, transparentní mýdlovou růži. U růží můžete zůstat a o víkendu ji vyměnit za pohodovou L’Occitane Rose 4 Reines nebo při speciální příležitosti sáhnout po temnější a komplexnější Atelier Cologne Rose Anonyme. Máte-li rádi santalové dřevo, najdete ho v hřejivé vůni Guerlain Samsara, ale také v L’Artisan Premier Figuier Extrême, kde v kombinaci s kokosovým mlékem a fíky tvoří chladivý letní koktejl.

Opačným přístupem je vyvarovat se opakování a poskládat poličku tak, aby na ní bylo od každého něco. Například Serge Lutens Chergui reprezentuje vše, co Lanvin Eclat d’Arpège neobsáhne. Tabákově medová, hřejivá vůně s tóny sena a kouře funguje přesně v opačných situacích než šeříková, čajová jemnost s hebkostí zralé broskve.

Tenhle princip je mi v poslední době nejbližší. Kdybych se jím řídila hned od začátku, ušetřila bych si plnou poličku jemných gurmánských vůní a pocit, že stejně nemám co na sebe. Ať už je vaše voňavá sbírka do hloubky promyšlená nebo bezstarostně chaotická, stejně je nejdůležitější, aby na ní byly kousky, které vám dělají radost, přivolávají milé vzpomínky, a v nichž se cítíte dobře.