Na online návštěvě u Hirama Greena

Tuto parfémovou událost bych vám všem moc přála zažít. Hiram Green, parfumér, který tvoří nádherné přírodní vůně, pozval v newsletteru své fanoušky na online workshop k novému parfému Arcadia. Místa byla omezená na 12 lidí a to člověka pošťouchne, takže za minutu už jsem byla zaregistrovaná.

Sada vzorků k workshopu Hirama Greena

Ptáte se, jak Hiram Green udělal čichací sedánek online? Vymyslel to tak. Workshop si koupíte na webu jako by to byl parfém. Kurýr vám pak přiveze krabičku se vzorky a testovacími papírky. Do emailu vám přijde odkaz na Zoom a večer se všichni z domu připojíte. 

V testovacím setu jsem našla vzorky šesti základních ingrediencí a taky parfému Arcadia.Ten jsem samozřejmě vyzkoušela hned. Nezklamal! Pak jsem postupně očichala všechny ostatní a pozorovala jsem, jak se časem mění. Každý přírodní materiál je totiž malý parfém sám o sobě. Jak na workshopu říkal Hiram Green, přírodní oleje obsahují desítky aromatických molekul a dá se říct, že všechny mají komplexní vůni se svrchními tóny i základem.

Otázkou je, jak z takového materiálu vytvořit parfém, když už ingredience voní dokonale samy o sobě. Mnohé z nich ale nevydrží dlouho nebo je můžeme zkombinovat a zdůraznit některou z jejich částí. 

Hiram Green nejdřív všechny zúčastněné požádal, abysme nastříkali vzorky na kartičky, protože zvlášť ty základové potřebují víc času na rozvinutí. Jako první vzal do ruky levanduli. Podle svých slov chtěl vytvořit parfém se svěží vůní louky, chtěl aby voněl šťastně a relaxačně. Proto vybral jako hlavní pilíř levanduli z jižní Francie. Vzorek voněl opravdu nádherně, měkce a květinově. 

Testovací kartičky se vzorky vůní

Potom jsme očichávali jeden vzorek za druhým a Hiram Green vysvětloval, jakou roli hrají v jeho parfému. Některé vyzdvihují vlastnosti levandule, jiné prodlužují její trvanlivost, a jiné zase zvýrazňují aromatické obrysy jako sůl a pepř v jídle. Když jsem pak dala dvě nebo tři kartičky k sobě a vdechla směs vůní, jejich hranice splývaly a vytvářely vonné akordy. 

Dozvěděla jsem se například, že bergamot a levandule obsahují několik stejných aroma molekul, takže když je smícháte, nevíte, kde jedna vůně začíná a druhá končí. Zaujalo mě, že pačuli funguje v parfému Arcadia právě jako zmíněný pepř, akcentuje ostatní složky, a že santalové dřevo kompozici zakulacuje a uzavírá. 

Během očichávání jsme mluvili o všem možném kolem parfémů a vůní. Hiram Green dělá všechnu práci sám, ve své laboratoři v holandské Goudě. Mluvil o tom, jak nakupuje ingredience, jak pozná, že parfém je hotový, a jak je hezké svobodně tvořit, ale následně je potřeba vůně prodat. 

Zmínil, že ho baví, jak komplexní přírodní vůně jsou a jak se na pokožce různých lidí rozvíjejí jinak: “Jeden známý mě vyzval, jestli uhodnu, jaký parfém má dnes na sobě. Říkám mu: ,Jak to mám vědět? Nepoznám to, ale voní moc hezky.’ A on povídá: ,To je přece tvůj parfém!’” 

Okouzlila mě právě ta pokora, ochota přiznat neznalost a vůle naslouchat ostatním. Hiram Green věnoval hodinu a půl malé skupině nadšenců a ptal se nás na náš názor. Ochotně odpovídal na základní i erudované otázky a se skromností přijímal komplimenty. Pro mě to je další důvod k tomu, aby nezávislí tvůrci měli na mojí poličce přednost.