Nesnáším parfémy – for him

Proti parfémům v podstatě nic nemáte, dokud se vám nepřiblíží ke kůži. Pravděpodobně je považujete za typicky ženskou záležitost, rtěnku koneckonců taky nenosíte. Když se řekne pánský parfém, vybaví se vám vzduch zamořený intimsprejem v pokoji společného ubytování. Přesto se ale sem tam najde příležitost, kterou by pěkná vůně vyzdvihla z řady obyčejných dní. Tak po čem v tu chvíli sáhnout?

Česrnobílá fotka pánů v oblecích

Jo Malone Lime Basil & Mandarin

Klasická kolínská je jako čistá bílá košile. Když si ji oblečete, budete se cítit zralejší a bohatší. Jo Malone Lime Basil & Mandarin začíná svěže citrusovobylinně a usadí se do příjemné kolínské, která vám připomene dobu, kdy pánové chodili v klobouku. Za očichání stojí taky skvělý limetkový start ozdobený tečkou jasmínu a bylinně dřevitým základem v Acqua di Parma Colonia Assoluta (a vůbec celá řada Acqua di Parma Colonia).

Tom Ford Grey Vetiver

Mám pocit, že lehké vetiverové parfémy mužům univerzálně sluší. A jeden zdvořilý chlapec z dobré rodiny je Grey Vetiver. Vychází z dokonalého Vetiveru od Guerlain, ale víc než pánskou verzi připomíná oplakávanou Vetiver pour Elle. Podobně univerzální je Lalique Encre Noir. A když už mluvíme o vetiveru, je třeba zmínit také L’Artisan Parfumeur Timbuktu, průhledný, zakouřený vetiver nasvícený mangem.

Hermès Terre d’Hermès

Distingovaná kombinace jiskřivých citrusů a chladného minerálního akordu je to, co dává téhle vůni typický styl. Je to iluze zemité vůně keramické hlíny a kamínků. Vlastně mi v pozitivním slova smyslu připomíná vůni plastelíny. Citrusový prstenec tento zemitý střed ohřívá a projasňuje, takže výsledkem je vůně plná kontrastů a vrstev připomínající skalnaté pobřeží rozpálené sluncem.

L’Artisan Parfumeur Fou d’Absinthe

Název slibuje divokou jízdu, ale uvnitř je elegantní, teplá vůně lesa a bylin. Je to světaznalý gentleman, který si hoví v křesle pohodlného pánského klubu. Tvůrkyně tohoto parfému, Olivia Giacobetti, je známá svým „haiku“ přístupem a Fou d’Absinthe je její básní o jehličí a hřejivém koření. Je to vyvážená kompozice hořkosti pelyňku, větrového aroma borovice, chladného anýzu a nasládlého hřebíčku, tlumeně tmavozelená jako abstraktní obraz lesa.

FiiLit Cuba

Mladá značka FiiLit, založená dvěma nadšenými baťůžkáři, se snaží o etický a ekologičtější přístup k výrobě parfémů. Podle jejich stránek spolupracují s eko a fair trade producenty a balí vůně do plnitelných flakonů. Parfémy zachycují dojmy z jejich „cestování skrze čich“. Cuba je dřevitá vůně, suchá, jako když si čichnete k vnitřku čerstvě ohlazené krabičky na doutníky. Počáteční náznak citrusů rychle zdrsní až do temného, zakouřeného tabáku, chilli a štiplavého vetiveru. Pokud jste někdy zhluboka vdechovali vůni pily, doutníků a rumu, bude se vám líbit.

Fabergé Brut

Pořádně se polijte, postavte se před zrcadlo a sledujte, jak vám raší knír. Brut je klasická kolínská ze 60. let, kterou měl možná i váš táta. Je to jednoduchá hořkosladká bylinná fougère, mýdlově čistá a typicky mužná. Dobře ladí s vůní čerstvého potu a motorového oleje. Ke kulatým zádům a bílému límečku se mi zdá tak nějak nemístně chlapácká. A nestojí skoro nic.

Christian Dior Homme Parfum

Původní Dior Homme je krásná unisexová vůně pudrového kosatce a náznaku kůže poprášená kakaem. Verze Parfum je v porovnání s ní, jako kdybyste si místo britské kočky pořídili ochočeného tygra. Sametový kosatec a kakao jsou tady začarované do temných oblaků kouře, hrubé kůže a dřev. I tak drží parfém svou divokost jen na úrovni tušení. Svému okolí se prezentuje jako elegantní společník, vedle kterého chcete sedět celý večer.