Pět vůní, kterým sláva zkazila pověst

Když jsem nedávno psala o módní vlně spojené s calonem v L’Eau d’Issey, napadly mě další aromatické materiály stejně populární jako kabelka od Vuittona. Uvědomila jsem si, že každá epocha má své oblíbence. V antice frčelo kadidlo a ve Versailles bylo módní aroma čokolády. Jedna generace si vůni přivlastní a hned si nad ní vnoučata zacpávají nos. Ironické je, že v myším kožíšku „babkovské“, „dědkovské“ nebo „záchodové“ vůně často chodí pravá královna.

Pytle do koše s vůní citronu, levandule a růže
Zdroj: skvělá virálová reklama na Ambi Pur, pytle na odpadky s vůní růže, levandule a vanilky

Levandule

Když se ve 20. století rozdělily parfémy na dámské a pánské, vylosovala si levandule místo vedle dřev, tabáku a kapradin. V roce 1934 určila pánská vůně Caron pour un Homme, jak voní přitažlivý muž, a levandule to měla spočítané. Přitom samotné její aroma je dokonalý parfém pro něho i pro ni. Kvítky čerstvé levandule vyzařují tóny pudru, dřeva a máty. Jinak voní esenciální olej získaný destilací a jinak absolute získaný rozpouštěním. Spravit si chuť na levanduli můžete zajít třeba k Andymu Tauerovi. Jeho unisexová Reverie au Jardin je pudrová levandule s jedlí a máslovým kosatcem.

Růže

Podobnou pověst má i růže. Básníci si na ni vzpomněli vždy, když potřebovali vůni nejsladší, nejerotičtější, zkrátka nejvíc nejlepší. A když se ukázalo, že se dá napodobit levně v laboratoři, v obchodech s nábytkem se zjevila růžová svíčka. Přitom růže je stejně komplexní jako levandule, může být orosená, s náznaky citrusů nebo medově sytá. Zvláštní, že růži hodně lidí považuje za staromódní, ale skutečné květy voní mladě a svěže. Moje parfémové favoritky jsou hebká Ormonde Jayne Ta’if a punková Serge Lutens La Fille de Berlin.

Citron

Citronový olej patří do základní aromaterapeutické lékárničky. Jiskřivě svěží citrusová vůně umí probudit lépe než dvojité espreso. Je sladkokyselá, slunečná a vůbec ne ulepená. Citronovou vůní jsou prosáklá nejrůznější skrytá osvěžítka a prostředky na nádobí. Někteří doufají, že co je citronové, to je čisté. Podivuju se občas lidské vynalézavosti, když na toaletě v restauraci pátrám, odkud že ten odér jde. Proto je tak těžké udělat citronový parfém, který nebude vyvolávat asociaci jaru.

Aldehydy

Když se ve 20. letech 20. století objevily první aldehydové parfémy jako Chanel No.5, nosily je mladé odvážné dámy. Jak se tehdy slušelo, zůstávaly věrné jedné vůni po celý život. Za 2.světové války vdechovali osobní vůni své milé vojáci z kapesníčků. A tak se z mýdlové čistoty stala vůně kudrnatých babiček. Já osobně mám aldehydové vůně ráda právě proto, že mi připomínají pradědečkovu koupelnu. Jestlipak bude jednou Coco Mademoiselle vonět jako babičkovská vůně?

Vanilka

Univerzální vůně šťastného dětství je sladké pečení. Koláč vytažený z pece, štrúdl, kakao, skořice a vanilka. Hlavní složku vanilky, etylvanilin umíme levně vyrobit, a tak se vanilka dostala do špatné společnosti. Plastovou vůni vanilky mají stromečky do auta i voňavky do vysavače. Jako dítě jsem dokonce měla panenku s vanilkovým parfémem ve vlasech. Cestou do Jugoslávie ji můj děda vykázal z auta, protože se nemohl soustředit na řízení. Vsadím se, že kdyby měla ve vlasech Shalimar, nedovolil by si na ni.