Recenze: Mantes la Jolie, Splash Orange a Grand Chalet od Astier de Villatte

Vůně Astier de Villate vypadají jako zboží ve starodávné lékárně. Voní ale moderně. Zkoušela jsem zatím tři. Všechny jsou jednoduché, úhledné a lineární, takže co cítíte na začátku s vámi zůstane až do konce. Voní z nich krásné, kvalitní ingredience. Jsou nekonfliktní, unisexové a rozhodně s nimi nikoho neurazíte. Výdrž je delší než jsem čekala, ale jsou to lehčí vůně, takže sice voní celý den, ale musíte mít nos opravdu blízko.

Tři vůně od Astier de Villate

  • Mantes La Jolie – zarostlá zahrada plná bylin
  • Splash Orange Amère – pomeranč přes pískované sklo
  • Grand Chalet – lípolípa, až moc lípa

Mantes La Jolie

Vybavte si ten pocit, když mezi prsty rozemnete čerstvé listy nějaké rostliny a přivoníte k nim. Ta překvapivá intenzita zelené vůně, to je Mantes La Jolie. Jako když otevřete bránu do obrovské, zarostlé zahrady plné velkých listů, kapradin a bylin, které se vymkly lidské kontrole. Vůně tam je svěží, orosená a chladivá. Můžete si představit taky posekanou trávu a sklenici ledové vody s plátkem citronu a mátou. 

Mantes La Jolie se vám bude líbit, jestli máte rádi zelené, jednoduché vůně a taky jestli jste před dvaceti lety nosili Fraicheur Vegetale Bamboo od Yves Rocher. Bamboo je pro mě velká nostalgie, a možná právě proto se mi Mantes líbí ze všech tří vůní nejvíc. 

Splash Orange Amère 

Čekali byste pomerančovou vůni a tu taky dostanete. Jak se liší od ostatních pomerančovek? Splash Orange Amère má krásně hořkou pomerančovou kůru, grep a bergamot. Není tedy příliš sladká. Postupně se zjemňuje, jako byste si ten pomeranč prohlíželi přes pískované sklo. 

Vůně je vzdušná a osvěžující. Světlé dřevo v základu vám možná připomene vůni dřevěné lavičky na sluníčku v borovicovém lese. Než se pustíte do testování Splash Orange Amère, potrénujte si nos čichovým cvičením s citrusy. Objevíte v ní pak mnohem víc nuancí.

Grand Chalet

Máte v okolí lípu? Jestli si vybavíte, jak voní její květy, tak už skoro víte, jak voní Grand Chalet. Lípa je tady smíchaná s mimózou, jejíž kvítky připomínají žluté bambulky. Dohromady v Grand Chalet voní jako strom obalený žlutými, orosenými květy – vůně lehce opojná, vlhká, zelená a optimistická. 

Jak vidíte, umím Grand Chalet ocenit, ale na sobě ji nesnesu. Ten sytě žlutý tón, který trvá a nikam se neposouvá, mi vadí jak pískání v uších. Jestli ale máte rádi lípu, mimózu, Jo Malone Mimosa & Cardamom a Tilleul od Parfums d’Orsay, bude se vám líbit. 

Kromě čistě parfémových domů vyrábějí vůně většinou firmy, které mají jako hlavní obor kosmetiku, šperky nebo módu. Astier de Villatte je pozoruhodná výjimka. Tato pařížská firma vyrábí keramiku, domácí potřeby, nábytek i knihy. To, co všechny jejich výrobky spojuje, je vintage styl. Takže kdybyste si zařizovali budoir jako z 19. století a měli na to nekonečný rozpočet, stavte se u nich na webu.