Recenze: Jo Malone English Oak & Hazelnut

Co se vám vybaví, když se řekne „vůně dubového dřeva“? Já před sebou vidím barely plné whisky a hřejivou pálenku s nádhernou, suše dřevitou vůní ve skleničce. Je to jedna z nejtypičtějších vůní Skotska. Jo Malone nabízí kombinaci dubu s lískovým ořechem a to je pro skotskou veverku uvnitř mně velmi lákavá představa.

English oak hazelnut
Zdroj: Pinterest Jo Malone

Značka uvedla loni na podzim dvojici kolínských vod s anglickým dubem English Oak & Hazelnut a English Oak & Redcurrant, jednu kořeněnou a druhou se šťavnatým červeným rybízem. Ta první má být zelená, zemitá a lákavá jako procházka tajuplným lesem. Podle mě se nakonec vyvedl spíš lineární až nudný, svěží, transparentní vetiver v moderním nadlehčeném stylu, ovšem s nečekanou silou a vytrvalostí.

Od začátku do konce je znatelný hladce zelený tón, jako když projdete v lese vlhkým místem plným mechu a trávy. To má být pravděpodobně iluze zelených lískových ořechů, jak o nich mluví oficiální popis. Lehký náznak plastelínové, nebo přesněji minerální, zemitosti pochází z vetiveru a cedru a celé kompozici dodává abstraktní dřevitý charakter moderní koktejl syntetických materiálů. Vše se odehrává v mezích kultivovaného chování a čistoty, nečekejte žádné pálené dřevo, hrubou kůru ani hořkost listů. Tento les je dokonale vyčistěný tak, aby se v něm dalo procházet v saku a v lodičkách.

English oak hazelnut party
Komfort umělé přírody na party Jo Malone. Zdroj: Pinterest Jo Malone

English Oak & Hazelnut je zkrátka vzdušná a dřevitá, letní a perfektně unisexová. To nejkrásnější zažijete během prvních pár minut, pak už se neděje nic. K dobru jí může být, že namísto aby vyprchala, zůstane alespoň stejná a to po dobu dlouhých hodin. Pro ty, kterým se zalíbí, je to velká výhoda. Mně je to protivné a řadím ji proto do kategorie „nikdy víc nepřibližovat k holému tělu“.

I když si nechci kazit příjemné naladění blogu a o špatných vůních raději nepíšu vůbec, tentokrát jsem se rozhodla promluvit. S velkým zklamáním z English Oak & Hazelnut se totiž těžko vyrovnávám. Namísto toulky dramatickou krajinou britských ostrovů jsem našla vetiverovku bez charakteru. Pokud vám ale k pocitu spojení s přírodou stačí sendwich na lavičce v parku spíš než lezení na stoleté stromy, nebudete zklamaní. Pro vzrostlejší dub můžete zkusit podzimní les v Serge Lutens Chêne, whiskové barely najdete v Tiziana Terenzi Laudano Nero a svěží oříškový vetiver třeba v Hermès Vétiver Tonka.

Co si o téhle vůni myslíte vy? Zkoušeli jste druhou z dvojice English Oak?