Recenze: Jorum Studio Gorseland

Jaká vůně vás napadne, když se řekne Skotsko? Možná déšť, mech, moře nebo whisky. A možná jste ve Skotsku byly a zamilovaly jste se do kokosové vůně květů hlodáše evropského (anglicky gorse). Právě tou se inspiruje vůně Gorseland od nezávislé skotské značky Jorum Studio. Vůni hlodáše miluju, takže jsem na Gorseland byla moc zvědavá. Jen jsem si držela palce, aby vůně opravdu zachycovala ten sladký, omamný, kokosový nektar zářivě žlutých květů.

Hlodáš evropský květy

Jorum Studio je značka parfuméra Euana McCalla. Sídlí v Edinburghu a má tam i vlastní obchůdek. Mám ráda vůně od malých značek, za kterými jsou vidět konkrétní lidi a láska k parfémům. A Jorum Studio přesně takové je. Když jsem d oobchodu přišla, přivítala mě dvě veselá štěňata a paní prodavačka mi ohleduplně navrhla, že je může poslat za dveře, jestli je mi to nepříjemné. Ale to vůbec. Pejskové krásně prolomili ledy. 

Gorseland není realistickou vůní hlodášových květů. A je to tak dobře – parfumérství přece není kopírování přírody, ale tvořivá práce. I tak mě zářivost svrchních tónů zaskočila. Je to záplava čerstvé zeleně, citrusů, bylin a bezu. Vybavíte si ten zvuk, když v animované pohádce víla máchne kouzelnou hůlkou a všechno se začne třpytit? Možná uslyšíte to samé, když si přičichnete ke svrchním tónům Gorselandu. 

Ale kde je ten hlodáš? Nebojte, dočkáme se. Postupně totiž citrusy krotnou a ukazuje se, co je pod povrchem. Bezové květy zůstávají a k nim se přidávají tóny kokosu a vanilky. Celá vůně se jemně zakulacuje a prohřívá. Pořád zůstává poměrně svěží, je taková žluto-zelená. Kromě květů hlodáše voní Gorseland taky jako tráva, heřmánek, suché dřevo a levandulová limonáda na servírovaná prosluněné terase. 

Parfém Gorseland od Jorum Studio

Svým složením se vůně zdá ideální na léto, ale mě připadá v teple příliš výrazná, ukřičená. Rozhodně ale není tak sladká a hutná, že by nebylo příjemné zpestřit si s ní dovolenou. Jakmile se ale ochladí a nebe se zatáhne, Gorseland začne zářit jako vaše osobní slunce. V deštivém Edinburghu jsem cítila mnohem déle svrchní tóny čerstvé zeleně, v sušším klimatu v Česku vnímám víc základ parfému s tóny kokosu, dřeva a bylin. 

Vůně se vyrábí jako Extrait de Parfum, což znamená poměrně vysokou koncentraci vonných složek. Ze začátku je hodně výrazná a sálá do prostoru, ale postupně se usadí blízko těla a vydrží celý den. Z mojí zkušenosti to tak s parfémovými extrakty bývá. Jsou silnější, ale to neznamená, že vysílají vůni pět metrů od vás. Spíš se drží blízko u těla, voní déle a rozvíjejí se víc bohatě s mnoha tóny, které se různě proměňují. 

Gorseland je krásná vůně, splňuje všechno, co od niche vůně očekávám. Je neobvyklá, ale nositelná, rozpoznatelná a vyrobená z kvalitních ingrediencí. Bude se vám líbit, pokud máte v parfémech rády přírodu, zelené tóny a trochu sladko. 

Zaujala vás značka Jorum Studio? Přečtěte si ještě recenzi vůně Nectary.