Recenze: Parfums de Nicolai Juste un Reve

Juste un Reve znám už roky. Letos jsem jsem dostala chuť na tropickou letní vůni a tak jsem se k ní po dlouhé době vrátila. Je zajímavá a zároveň příjemně nositelná. Krásná, pohodová vůně v elegantním stylu Patricie de Nicolai.

Flakon Juste un Reve
Zdroj obrázku: Nicolai

V překladu „Jenom sen“ je odpočinková vůně pro dámu. První dojem je ovocně květinový – tuberóze a jasmínu dodává šmrnc broskev a náznak kokosu. Ta broskev je trochu podivná. Není šťavnatá a sladká, voní uměle a jakoby drhne. 

Tento tón naštěstí brzy odezní a pak už je to jenom slast. Krémové květiny se dostávají do popředí a přelévají se do hřejivé základu santalu a vanilky. A santalovo-vanilkový základ je přesně to, co mě k Juste un Reve přivedlo zpět. Připomíná mi Dior Hypnotic Poison, ale jemnější. Je to úžasně harmonický akord, lehce zakouřený a sexy. 

Pamatuju si, že jsem jednou seděla u kadeřnice, která mi fénovala čerstvě zastřižené vlasy. Když mi foukala zespoda na krk, zachytila jsem nádhernou vůni. Ptala jsem se, co mi to dala na vlasy, ale prý nic. Zapomněla jsem na ranní Juste un Reve, která se mi teplem uvolnila z pokožky. 

Vrátit se k oblíbenému parfému po dlouhé době je vůbec zajímavý zážitek. 

Za prvé cítíte, jak jste se změnili vy. Já jsem si tentokrát uvědomila, že jsem dřív nosila mnohem klasičtější vůně. Bavil mě ten kontrast. Bylo mi 25 a k džínům jsem nosila Chanel No.5 a Rochas Femme. Potřebovala jsem se cítit dospěleji a sama sebe brát víc vážně. Juste un Reve pro mě byla odpočinková vůně na víkend. Teď už na mě starší vůně bohužel tak kontrastně nepůsobí a Juste un Reve mi připadá až guerlainovsky elegantní. 

Za druhé si při návratu k oblíbené vůni uvědomíte, jak se změnily parfémové konvence. Když jsem tento parfém poznala, působil mladistvě a moderně. V dnešním kontextu trendů „fruitchouli“ jako Lancome La Vie est Belle a ovocných vůní jako Bitter Peach Toma Forda působí naopak velmi zrale a skoro retro. 

A ještě jedna věc mě na Juste un Reve fascinuje – základ je krásnější než svrchní tóny. To je nevídaný vývoj v době, kdy je třeba zákazníky přesvědčit během několika minut strávených v duty free zóně. Ale právě základ je ta část parfému, která s vámi zůstane nejdéle, takže mi to nevadí. 

Jestli máte rádi “opravdové” parfémy (uvědomuju si, že toto zní kapku snobsky) a styl Patricie de Nicolai, jste na správné stopě. Tato parfumérka je mistryní sladkých, neulepených kompozic pro dospělé ženy. Naopak, jestli máte chuť na realistickou kombinaci broskev-kokos-vanilka, bude možná lepší poohlédnout se jinde.