Recenze: Aedes de Venustas 16a Orchard

Značka Aedes de Venustas si dala několik měsíců (nebo let?) pauzu, během níž se nejspíš vyjasnilo pár vztahů, vykrystalizoval směr do budoucna a taky nová podoba flakonů. Vůně 16a Orchard symbolizuje jejich návrat na police parfumerií. Je lehká, moderní a příjemná. Dělá takový první dojem, jak když vstoupíte do místnosti, kde vás čeká někdo v bílé košili a s okouzlujícím úsměvem vám pevně stiskne ruku.

Vizualizace nové čtvrti -  můj dojem z vůně 16a Orchard
Můj dojem z vůně 16a Orchard. (Zdroj)

Když jsem si k 16a Orchard přivoněla, hned jsem si představila obrázek moderního města, takovou tu čtvrť, co znáte z vizualizací developerských projektů: široká ulice, domy s velkými okny, stříbrná auta, hodně cyklistů a stromů, kavárny s křesílky na chodníku a samí krásní lidé.

16a Orchard je navzdory slovu “sad” v názvu skutečně městská. Působí totiž velmi čistě a civilizovaně, absolutně žádná živočišnost, zatuchlost, odkvetlé květiny, listí, prostě nic. Jen čerstvý vzduch, voda s ledem a citronem, kovový chlad a hladkost skla.

Je strašně zajímavé zkoumat, jak vůně tuhle iluzi tvoří. Z počátku cítím bergamot, zázvor a kardamom. Bergamot a zázvor připomínají ranní slunce a kardamom v sobě spojuje vůni citrusů s metalickou složkou. Dohromady působí svěže a chladně.

Citrusový akord časem uvolňuje místo sametově hebkému kosatci se semišem a pižmem. Tenhle akord už znám. Kardamom, kosatec a semiš je krásná kombinace, která už se objevila ve starší vůni Aedes Iris Nazarena, v Olfactive Studio Lumiere Blanche nebo v Serge Lutens Daim Blond. Připomíná mi taky styl značky Une Nuit Nomade. Tady je tento akord zase trochu jinak vybalancovaný, ale už prostě není nijak nový.

Charakterem je 16a Orchard hodně vzdušná a lehká vůně, ale vydrží překvapivě dlouho. Je to perfektní vůně do kanceláře, ordinace nebo do kina, prostě tam, kde ostatní ocení, že voníte čistě, luxusně a nevtíravě. Je na ní spolehnutí, bude vás takto nenápadně provázet celý den.

Přestože mám lehké vůně ráda a nosím je mnohem častěji než kontroverzní a originální podivnice, 16a Orchard mi připadá až moc “bezpečná”. Ale když k ní čichám, uvědomuju si, že se nám tady rýsuje nový trend vzdušného, pižmového kosatce. Ten je možná díky té čistotě a modernosti nástupcem aldehydových vůní, které dnes často působí příliš staromódně.