Recenze: Aedes de Venustas Pelargonium

Některé vinotéky se časem dopracují k vlastní značce vín, některé hospody vaří vlastní pivo a průkopnický obchod s parfémy Aedes de Venustas vytvořil vlastní kolekci vůní.* Jejich díla voní draze, jsou odlišná od běžné produkce a přitom pohodlně nositelná, společné téma je rituální vůně kadidla. Oceňuju na nich, že si drží jednotný styl a kvalitu. Nejnovější kousek ve sbírce Aedes je Pélargonium, parfém inspirovaný květinovým zátiším ze 17. století, nizozemského zlatého věku.

Pelargonium flakon
Zdroj: Aedes de Venustas

Ze stránek značky se vracím poučena v tom, že nejde o pelargonie známé z rakouských okenních parapetů, ale o pelargonii vonnou (geránium), tedy květinu se skromnějšími květy a silně aromatickými listy. Parfumérka Nathalie Feisthauer popisuje egyptské geránium, které v parfému použila, jako „kořeněné, s tónem rozmačkaných lístků, méně ovocné a více balzamické než růže, téměř jako kadidlo.“ A já můžu potvrdit, že tohle je popis vůně, kterou držím v ruce. Geránium je tady zamíchané mezi dřevité a kořeněné složky se stejnou přirozeností jako v Nicolai Intense Patchouli.

Na začátku je dominantní aroma čerstvě namletého černého pepře a bergamotu, které kompozici vedou po celou dobu. Všímám si také štiplavé citronové vůně, jako když se dotknete lístků „obyčejného“ muškátu za oknem, a bylinné hořkosti šalvěje a citronové kůry. Ostré tóny se časem mírně zahladí a vystoupí hladký jílový tón, který mi připomíná minerální stránku Terre d’Hermès. Dráždivost pepře se promění v ostrou suchost dřeva, která téměř vysušuje sliznice. Chvílemi rozlišuju také sytě zelenou vůni borovicového jehličí a poprašek kosmetického pudru.

Namísto vertikální struktury hlava-srdce-základ vidím Pélargonium spíše jako kámen osekaný do mnoha hladkých plošek, který otáčíte v ruce ze všech stran. Vybroušené plochy se objevují a zase ztrácejí, ukazují se pokaždé z jiné strany a v jiné kombinaci. Vůně je elegantní a aristokratická, ale obraz barokního zátiší, jehož čichovou podobou má být, se mi k ní nehodí. Je na to příliš moderní a dynamická. Vidím ji spíš jako abstraktní obraz ostrých tvarů a barev na kouřově matném podkladu.

Abstraktní květiny v sytých barvách červené a zelené
Zdroj: Flickr

Pélargonium je unisexová vůně, která se právě výraznou suchostí kloní mírně na pánskou stranu. Teď na podzim se rozvíjí do plné krásy, ale umím si představit, že se dobře nosí v jakémkoliv počasí. Při testování ze vzorku se mi zdálo, že se drží hodně blízko u těla, ale Angela z blogu Now Smell This ji hlasitostí přirovnává k fanfáře hrané na trubku, tedy je to na vás.

Za vzorek děkuju krásné brněnské parfumerii Vavavoom.

*Úplně první vůně s názvem Aedes de Venustas, věnovaná tomuto obchodu, byla v kolekci značky L’Artisan Parfumeur.