Recenze: Chloé Nomade

Co mě na novém parfému Chloé nejvíc těší, je kromě roztomilého flakonu jeho přístup k ovoci. Vůně je výrazně ovocná, ale úplně jinak, než jsme v dnešní době zvyklí. Není totiž moc sladká a už vůbec ne karamelová nebo s výrazným pačuli. Její dospělá ovocnost by se dala přirovnat spíš k vlhkému přezrálému melounu v Parfum de Thérèse nebo tropickému koktejlu v Clinique Calyx. Pro mě je to tedy po dlouhé době ovocenka z běžné parfumerie, která stojí za pozornost.

Chloe Nomade
Zdroj: Chloé

V úvodu dominuje hořkosladký citrusový tón bergamotu a pomerančové kůry, který se postupně vpíjí do hladké žluté mirabelky. Ze začátku je ovoce svěží, šťavnaté a prohřáté sluncem. Jak ale svěží roli převezmou květiny, ovoce sládne a jakoby vlhne, až začne připomínat přezrálé a rozšlapané broskve spadané pod stromem. Tenhle tón, který dává vůni odvážný šmrnc, vyvažuje dokonale čistá, čerstvá frézie nebo přesněji abstraktní květinovo-citrusový akord.

Překvapuje mě, že na webu Fragrantica volí uživatelé jako dominantní tón parfému větvičník. Přírodní větvičník ve vysoké koncentraci tady kvůli regulacím neočekávám a jeho syntetickou podobu nevnímám tak výrazně. I když výrobce označuje Nomade jako chypre s výrazným větvičníkem, pro mě je to asi tak stejně chypre jako fialková Balenciaga Paris. Myslím tím, že tahle moderní vzdušná kompozice s lehounkým suše dřevitým základem nemá nic společného s klasickými chypre parfémy typu Mitsouko. Namísto toho se na mojí pokožce rozvíjí základ z příjemné kombinace pižma a suchých dřev s letmým dotekem živočišnosti a vlhké hlíny.

Chloe Nomade2
Zdroj: Chloé

Oficiální web značky Chloé popisuje Nomade jako volnomyšlenkářskou vůni s dobrodružnou duší. Má být inspirovaná touhou po volnosti, svobodě a dalekých horizontech. V kontrastu s čistou a nekonfliktní vůní Chloé z r. 2008 tenhle popis funguje dobře. Nomade je opravdu odvážnější. Jinak je to ale pořád městská holka, která by sice moc ráda pobíhala po kopcích s mustangy, ale taky má ráda teplou sprchu, čistou postel a svoji luxusní Chloé kabelku Drew.

Její dobrodružnost mi připomíná životní styl digitálního nomádství, kdy si mladí lidé sbalí notebooky a cestují kolem světa, zatímco si vydělávají programováním. Většinou zavítají hlavně tam, kde se dobře parkuje obytným autem, přespávají na pláži, mluví s těmi, kdo umí anglicky, a vrací se domů s pocitem, že poznali, o čem ten dnešní svět skutečně je. Video reklama Chloé mě v téhle představě jen utvrdila.

V teplých červnových dnech Nomade vyzařuje ležérní eleganci jako piknik v broskvovém sadu. Jsem moc zvědavá, jak se rozvine v zimě, protože je to ten typ chameleoní vůně, která umí překvapit ať už v jiném prostředí nebo na jiné nositelce. Podle mě je to v každém případě hezký ovocný parfém pro dospělé ženy, který nebude sedět všem, takže není třeba bát se davovosti. A už jsem říkala, že ten flakon je moc roztomilý?