Recenze: FiiLit Cyclades a Bali

Co je podle vás ekologičtější: nosit čistě přírodní parfém od značky, která nezveřejňuje zdroje materiálů, nebo konvenční parfém, který se chlubí fair trade přírodními ingrediencemi? Já osobně jsem spíš pro druhou variantu. Co se týká přírodnosti ingrediencí, jde o nekonečnou marketingovou diskuzi. Pěstování obrovského množství aromatických rostlin ničí prostředí a často je těžké určit, kde končí příroda a začíná chemie, všechny aroma molekuly musí být stejně odněkud izolovány.

Fiilit Cyclades
Zdroj: FiiLit

Pokud chce někdo pomoci světu, mnohem lepší než šmahem odmítat syntetiku je podle mě zaměřit se na etické zdroje. To je cesta, kterou se vydala značka FiiLit. Na svém webu zveřejňuje dodavatele a seznam organizací, se kterými spolupracuje na tom, aby jejich materiály pocházely z udržitelného pěstování. Můžeme tak doufat, že jejich parfémy jsou menším zlem pro planetu, než je obvyklé. Dalším eko krokem je výroba velkých balení, ze kterých si můžete doplňovat svůj cestovní flakon. Lákavý nápad, ale jen pro ty, kterým stačí jediná vůně na celé století. Dřevěné cestovní flakony jsou ovšem to, co mě k vůním FiiLit přitáhlo. Čím si tedy jeden z nich naplnit?

V nabídce jsou dlouhodobě pouze tři parfémy, tvůrci tedy evidentně nikam nespěchají. O suše dřevité Cubě už jsem krátce psala, dnes je tedy čas se podívat na lehčí Cyclades a Bali, které by se dobře vyjímaly v dovolenkovém kufru.

Pokud jste byli někdy ve středomoří, určitě si vybavíte vůni, která se nese po svazích prosluněných kopců. Je to vzduch intenzivně provoněný suchými bylinami a prohřátou hlínou s hořce medovým, květinovým nádechem. Myrha, papyrus a bergamot v Cyclades mi přesně tenhle zážitek připomínají. Je to hořce bylinný parfém s dotekem citrusů a dřev, ležérní a osvěžující, s dostatečnou výdrží i v horkých dnech, navíc přesně na hranici pánské a dámské vůně.

Fiilit Bali
Zdroj: FiiLit

Nejlepší z nabídky FiiLit je ale podle mě Bali, hřejivý jasmín na ambrovo-vanilkovém polštáři. Tropická vůně září z pokožky v sytých barvách, jako když osycháte na pláži při západu slunce. Opojné květy ylang ylang a frangipani se rozpouštějí do základu vanilky a santalu a přípomínají zlatavý medový nektar. Bali je sytá květinově orientální vůně, která proti horkému počasí nebojuje ale souzní s ním. Působí skvěle během letního večera a bude skvělá i v zimě jako nostalgická vzpomínka na nesnesitelné horko.

Vůně FiiLit jsou příjemné a pečlivě namíchané, líbí se mi i jejich malá balení, příběhy a celková prezentace značky. Nečekejte ale žádné převratné kompozice nebo velký vývoj, jsou to vlastně docela nenápadné vůně, které můžete nosit každý den. Máte-li chuť je zkusit, na webu FiiLit je v nabídce sada vzorků za tři eura i s doručením. Ideální pro zvědavce.