Recenze: Hermes Cuir d’Ange

Už dlouho se chystám napsat o Cuir d’Ange, nosím ji střídavě několik týdnů, zhluboka vdechuju a snažím se ztišit mysl tak, abych ji dokázala naplno prožít. Dlouho mi trvalo ji pochopit a ocenit a zároveň mě stále lákala. Je to totiž vůně kožená, ale tak jemná a delikátní, že tu svojí koženost téměř popírá. Představte si, že přivoníte ke květině, která voní jako měkké kožené rukavičky.

Cuir d'Ange koláž
Hedvábný šátek a Cuir d’Ange. Zdroj: Hermès

Cuir d’Ange vytvořil Jean-Claude Ellena, tehdejší parfumér značky Hermès a mistr vzdušných vůní, v roce 2014. Jako téma zvolil kůži, složku, která obvykle dominuje hutným, výrazným vůním se silným sebevědomým. V Ellenových rukou se z ní ale stává hebký semiš, kudrnatý beránek a hladká pokožka dětské tváře. Tento tón v barvě velbloudí srsti je orámovaný zeleno-pudrovými fialkami z jedné strany a transparentním obláčkem kouře a pižma z druhé.

Rozeznat jednotlivé složky není lehké a tak to má u dobrého parfému být. Moje pídění po nich úplně přehlušují asociace, které ve mně celek vyvolává. Od první chvíle cítím krémovou vůni kešu oříšků, broskve a čerstvé seno, sametovost kosatce a nejkvalitnější vonné tyčinky. Vůně působí čistě, hladce a elegantně. Právě proto mě překvapilo, že můj muž ji popsal jako zemitou, kořenitě kouřovou a slyšela jsem i přirovnání k horkému asfaltu. Silný parfém ale nečekejte, drží se blízko těla a dělá spíš dojem provoněné pokožky, jako by to byla vaše vlastní vůně. V téhle podobě vydrží celý den.

Cuir d’Ange není od parfuméra Elleny první kožený parfém (značka Hermès se koneckonců specializuje na kožené doplňky). Nabízí se hlavně srovnání s Kelly Calèche z roku 2007, která je ale o poznání hrubší a křiklavější. Cuir d’Ange je svojí jemností bližší spíš Ellenově L’Eau d’Hiver od značky Frederic Malle, mají podobný charakter delikátní, trochu hřejivé a trochu chladivé pudrové květiny. Kdyby Frederic Malle dělal odnože, tahle by se mohla jmenovat L’Eau d’Hiver Cuir. A kdyby se L’Eau d’Hiver zamilovala do původní Bvlgari Black, měkké kouřové a sexy vanilky, Cuir d’Ange by byla jejich andělsky hodné dítě.