Recenze: Hermes Hermessence Agar Ebene

Elegantní, kultivovaná, kořeněná, dřevitá a zároveň průzračná. Agar Ébène je krásným příkladem spojení minimalistické estetiky Hermessence a dekadentnějšího stylu Christine Nagel. Je to vůně pro dámu, která rozliší vidličku na ústřice od vidličky na dezert, ale když někdo u stolu začne mluvit o klimatu, nebojí se říct pěkně na rovinu, že to je “úplně na hovno”.

Moderní hotelové lobby laděné do béžové a hnědé.
Představte si, že sedíte v jednom z těchto křesílek.

První dojem je šťavnatý – pomerančovo-broskvový, hladce zelený. Jestli jste někdy ochutnali džem ze smrkových výhonků, víte, že mladé jehličí má překvapivě ovocnou vůni. V Agar Ébène právě tento tón na pomezí ovoce a mladého jehličí najdete. Místo cukru je ale obalený v kouři, dřevu a kůži.

Tajemné dřevité podloží se časem dostává víc a víc na povrch a jakoby naškrabává uhlazený povrch svrchních tónů. Působí syrově a drsně jako borová kůra. Asfaltový a kožený tón naznačuje akord agarového dřeva (oudu). 

Temné tóny v základu parfému můžou dělat dojem těžké, hutné vůně, ale to Agar Ébène není ani náhodou. Naopak, vůně je pořád vzdušná, lehká a působí luxusně. Dřevitý základ je dávkován s největší opatrností. Jestli máte rádi starší vůně Hermessence, třeba Rose Ikebana, může to být docela šok, ale jestli si libujete v agarových vůních připomínajících skunčí noru jako je Tauer L’Oudh, pak vám Agar Ébène bude dobrá tak možná na pyžamo. 

Pro mě je tady oudu tak akorát. Většinu dní potřebuju prostě krásnou, nositelnou vůni, která mě nepřestane za chvíli bavit. A to přesně Agar Ébène je. Máte-li rádi minimalismus, dřevité, unisexové a elegantní vůně, jste tady správně. Jen počítejte s tím, že to je intimní parfém, který těší hlavně svého nositele. Pár hodin příjemně povlává kolem, ale pak už je to spíš vůně pokožky. Právě proto, že nijak nedominuje okolí, vnímám ji jako ideální vůni do situací, kde je víc lidí na malém prostoru. Za letního večera působí Agar Ébène tajemně, ale nedusí. V zimě je to ideální vůně ke stromečku. 

Podobně luxusní, orientální a zároveň vzdušná vůně je i Myrrhe Eglantine ze stejné řady. To je navíc můj nejvíc chválený parfém.