Recenze: Hermes Vetiver Tonka

Že je podzim pro milovníky parfémů nejlepší roční období, to už jsem psala několikrát. Před pár dny jsem se probudila do husté mlhy, všechno bylo v pološeru zakryté oranžovým oblakem obarveným světlem pouličních lamp. Postupně se opar rozpustil a objevil se krásný slunečný den. Vítr, vlhkost země a jemně zlaté sluneční paprsky. Co na takovém proměnlivém počasí obzvlášť miluju je lehkost, která je cítit ve vzduchu. Podobnou lehkost nacházím ve vůni Vetiver Tonka.

Jezero ve slunci a mlze

Tenhle parfém od Jean-Claude Elleny je ódou na podzimní mlhy. Spojení vetiveru, fazole tonky, tabáku a karamelu by mohlo vyznít temně a hutně, ale to by nebyl Ellena. V jeho rukou se tyhle opulentní materiály spojují do rozostřené snové kompozice, jako kdybyste čichali k ozvěně. Vetiver je tady zelený a umravněný podobně jako v Grey Vetiver od Toma Forda. Postrádá obvyklou štiplavost, ale jeho kouřová stránka je jemně podpořena nasládlým tabákem s vlhce ovocným nádechem jako v prázdné krabičce od doutníků. Fazole tonka a mléčně sladká vůně karamelu odvádí duo vetiver-tabák ven z kategorie pánských parfémů, ale ne tak daleko, aby nabízely gurmánský zážitek. Spíš je nenápadně obměkčují a vyhlazují.

Vetiver Tonka je dokonale vybalancovaná mezi chladem a teplem. V létě působí, jako když se před horkem schováte do stínu stromů ke kašně, v zimě vystoupí hořkosladká zakouřenost. Teď na konci podzimu vnímám nejvíc souznění s vůní suchých listů, jinovatky a oříšků, Vetiver Tonka si je prohlíží přes filtr z mléčného skla.

Je to poměrně lineární vůně, vyznívá konejšivě a elegantně. Baví mě, jak je dokonale unisexová. S oblibou ji nosí můj muž, ale když si ji bez dovolení půjčím, cítím se v ní pohodlně žensky. Co se týká síly a výdrže, je to typická vůně z řady Hermessence, tedy nenápadná, ale v lehkých závanech se připomíná celý den. Jestli máte rádi jemné, hladké vůně, bude se vám líbit. Je to taky vůně pro vás, které láká vetiver a tabák, ale většina takových pafémů je na vás moc. A nakonec, znáte-li Byredo Bal d’Afrique nebo Atelier Cologne Vetiver Fatal jste blízko. Vetiver Tonka je jejich méně rozjásaná a upovídaná, ale za to víc vzdělaná a empatická starší sestra.