Recenze: Hiram Green Slowdive

S parfémy Hirama Greena jsem se poprvé setkala loni v létě. Objevení Slowdive pro mě bylo parfémovou událostí roku. Překvapila mě jeho sytost a harmonie temných a hravých tónů. Je to unisexová, ambrová vůně, která hezky sálá do prostoru a má výbornou výdrž.

Med a skořice
Slowdive připomíná lžičku, která se pomalu potápí do medu.

Jednotlivé složky jsou ve Slowdive dobře rozpoznatelné.

Z počátku výrazný pomerančový květ se postupně se proměňuje v hladkou tuberózu. Tabák a včelí vosk dávají ambrovo-vanilkovému základu temnou, kouřovou stránku. Sušené ovoce je šťavnaté a sirupové jako miska brusinek a datlí. Spolu s medem tvoří veselý, hravý akord. Parfém je v celku lineární, takže vás v závěru nepřekvapí nečekaným zvratem. I tak objevujete nové nuance od začátku až do konce.

Málokdy sedne název parfému tak dobře k jeho charakteru. Stejný název má i jedna anglická kapela, ale těžko říct, jestli se Hiram Green inspiroval jejich hudbou. Podle mě je parfém Slowdive – v překladu pomalé potápění – spíš čichový obraz lžičky, která se potápí do medu. Vybavuju si taky kouřovou vůni dýmáku, který včelaři používají ke zklidnění včel, a vosk na dřevěných rámcích v úlu.

Co na to synestezie, neboli mísení smyslových vjemů? Slowdive je pro moje:

  • oči – jantarová kulička
  • uši – hra na violoncello
  • ruce – sluncem prohřáté dřevo

Díky hřejivému charakteru je Slowdive úžasná vůně na podzim a zimu. Barva spadaných javorových listů a slunečný pomerančový květ vás naladí na podzimní přírodu. Kouřová vanilka a ambra se zase hodí ke dni strávenému ve vlněných ponožkách s knížkou v ruce. Slowdive jsem ale zkoušela i v létě a nedusila mě. Spíš se v teple rozvinuly jiné aspekty a vůně se zdála sušší.

Pokud máte rádi med, ambrové vůně a staré dobré parfémy od Lutense, určitě Slowdive vyzkoušejte. Pro mě je to opravdu lahůdka, která stojí za to, aby se ze seznamu přání brzy přesunula na poličku.