Recenze: Jorum Studio Nectary

V posledních týdnech je pro mě dost obtížné prožívat čistou radost. Říkám si ale, že o to důležitější je nepřestávat, protože humor a hezké zážitky nám dávají sílu. Místo čtení zpráv se snažím raději přemýšlet o vůních. Když si potřebuju odpočinout, schovávám se před skutečností do fantazie a vůně mi při tom dělají výborného průvodce. 

Zátiší s flakonem parfému Nectary, tmavým šátkem a růžemi.
Nectary je temná, zarostlá zahrada plná růží a bobulí. Zdroj obrázku: Jorum Studio

Máte-li jako já pocit, že byste občas nejraději utekli do jiného světa, zvu vás teď pootevřenou brankou do tajemné zahrady. Je divoká, hustě zarostlá a plná rudých růží. Vytvořil ji skotský parfumér Euan McCall pro svou značkou Jorum Studio a pojmenoval ji Nectary. 

Dílna Jorum Studio sídlí v Edinburghu, kde Euan McCall navrhuje parfémy v zázemí svého malého obchůdku. Jeho vůně jsou velkolepou hostinou pro čich – výrazné, syté a abstraktní. Nenechte se odradit na první přičichnutí, ale dejte jim čas, prozkoumejte je a “pročichejte se” k nim. Z kolekce Progressive Botany, kterou jsem zkoušela, je Nectary nejvíc ženská a nejsnáze nositelná, tedy ideální na úvod. 

Její kompozice je opulentní, květinově dřevitá s nádherným kontrastem světla a temnoty. Základ vystavěný z hlubokých akordů  agarového dřeva, ambry, civetu a pižma prosvětluje hromada ovoce – brusinky, ostružiny a broskve. Je sytá, ale ne sirupově sladká. Ostré hrany zahlazuje sametová růže. Není to žádná prvoplánová líbivka z duty free parfumerie. Najdete tu i trochu (pro někoho) nepříjemné tóny asfaltu, kovu a mokré hlíny.   

Nectary mi opravdu evokuje imaginární zahradu. Hodně temnou, v barvách červeného vína a lesní zeleně. Všechno obrůstají listy, které nepropouští moc světla. Trnité keře jsou plné květů a ovoce. Vzduch prosycují silné vůně. Je tu nezvyklé ticho, slyšíte praskání větviček pod nohama a občasné pípnutí ptáčka. Jak to popisuju, možná to působí až strašidelně, ale tohle není místo, které vás děsí, tohle je váš voňavý úkryt, kde vás nikdo nenajde, pokud nebudete chtít. 

Na mé pokožce se vůně přelévá z barevné ovocnosti do suchého, koženého agaru neboli oudu. V chladu je sušší, v teple šťavnatější. Růže po celou dobu jakoby usměrňuje ostatní složky, aby nezdivočely příliš. Podle reakcí ostatních zákazníků to vypadá, že vývoj a dominantní složky jsou hodně individuální. Někdo vnímá hlavně ovoce, někdo civet s růží, někdo. Na papírovém testru je ovoce hodně výrazné až do konce a vůně působí čistě a zářivě.  

Nectary má podobný charakter jako Atelier Cologne Rose Anonyme, kde taky najdete spojení růže a temného základu, ale míň ovoce. Sálá hezky do prostoru a má příjemnou výdrž. Je to neokoukaný a sexy zimní parfém. Když na vůně Jorum Studio někde narazíte, doporučuju k vyzkoušení. 

Varování: Neobjednávejte si vzorky z Velké Británie. Britové jsou mimo EU zatím krátce a zjevně ještě neumějí vyzrát na celní řízení. Z Jorum Studia mi v dobré víře poslali vzorky, které neměli na skladě, když jsem si je chtěla v Edinburghu koupit. Neoznačili ale balíček jako “dárek”, takže mi trvalo protáhnout je celnicí a jejich cena mi na chvíli zkazila radost. Parfémy se ale na peníze nepřepočítavají, že ano. Vzorky i vůně Jorum Studio se naštěstí dají sehnat i v e-shopech v rámci EU. 

Která vůně je pro vás útěkem do fantazijního světa?