Recenze: Kerosene Unknown Pleasures

Do cukrárny u nás na kopci může teď vstoupit jen jeden zákazník. Ostatní čekají před obchodem. Fronta bývá dlouhá, udržujeme rozestupy. Děti se navzájem trochu šťouchají, moje čtyřletá holčička se mi věší na ruku a okopává kolečka bráškova kočárku. „Jakou si dáte?“ Ptá se maminka dětí, co stojí za námi:„Jé, děcka, já už cítím kokosovou.“ Usmívám se pod rouškou. Tak daleko to z cukrárny nevoní. A kokosovou stejně nemají.

Karamelová zmrzlina

Bezpečné dva metry před nimi ale stojím já s Unknown Pleasures, intenzivní gurmánskou vůní, která pronikne i skrz roušku. Parfumér John Pegg, který za značkou Kerosene stojí, je zvyklý dělat věci na plno, a když má být Unknown Peasures gurmánka, tak jí je až na dřeň.

Je to požitkářská lahůdka, bez květin, bez dřeva. Konejšivá vůně, kterou nosíte proto, že si v ní medíte. Žádná zkrocená chudinka typu „gurmánská vůně, ale ne moc“ nebo „dáme tam radši trochu kytek, aby si někdo nestěžoval“. Jestli se někomu nelíbí, může si odstoupit. Ale ona se nejspíš líbit bude.

Nejzábavnější na Unknown Pleasures je efekt praženého kokosu. Ve složení není, popis ho nezmiňuje, ale já ho vnímám výrazně. Paní ve frontě na zmrzlinu mi můj dojem nevědomky potvrdila. Unknown Pleasures určitě potěší milovníky kokosu.

Vůně působí optimisticky a slunečně. Díky citronu a bergamotu není ulepená ani dusivá. Svrchní citrusy evokují oslepující světlo, když si čtete na slunci a bílé stránky vás nutí mhouřit oči. Hned pod nimi rozehřívá pokožku bohatství dobrůtek: karamelky, vanilkový puding, med a vaflový kornoutek. Tato měkká, hebká směs ani po čase neztrácí plnost a intenzivní výraz. Cukru přidal John Pegg tak akorát, zato vůně pečení je zkoncentrovaná na maximum.

Představte si, že pečete lotusky, karamelové sušenky, které v kavárnách dávají na podšálek. Mrknete do trouby a zdá se vám, že ještě nejsou. Začnete dělat něco jiného a najednou si na ně vzpomenete. Vřítíte se do kuchyně, vytáhnete je z trouby a oddychnete si pod zamlženými brýlemi. Nespálily se, jsou tak tak na hraně. Zhluboka dýcháte a teplá vůně pečení vám sálá do obličeje.

V zimě připomíná Unknown Pleasures příjemný okamžik, kdy z vlhké ulice vstoupíte do rozehřáté kuchyně, a v teple je jako líný den na pláži. Mezi letní vůně se hodí i přesto, že je hodně sladká. Horké počasí totiž krásně podkresluje svou solární zářivostí, jako by takovou vůni vydávalo samo sluneční světlo. Vidím v ní snědou pokožku, třpyt slunce na vodní hladině a cítím uvolněnou atmosféru setkání, kdy nikdo nemusí spěchat pryč.