Recenze: Kingdom Scotland Kingdom Botanica

Ze sady vzorků od skotské značky Kingdom Scotland s ručně psaným věnováním mi hned padla do oka vůně Kingdom Botanica inspirovaná Královskou botanickou zahradou v Edinburghu.

Botanické zahrady ve Skotsku jsou lahůdka. Díky hojnému dešti a mírnému klimatu roste vegetace jako divá a vítr roznáší vůni rozkvetlých keřů do dálky. 

Jemné rozpité barvy v zahradě připomínají parfém Kingdom Botanica
Obraz rozkvetlé zahrady Kingdom Botanica si představte spíš v tlumených barvách nebo v mlhavém oparu. Zdroj obrázku Flickr

Kingdom Botanica mě okouzlila právě tou iluzí čerstvého vzduchu plného vůně květin a zeleně. Přitom to ale není opulentní květinová džungle, kde nevidíte na krok. Spíš zahrada, do které se díváte skrz zamlžené okno. 

Vůni dominují tóny vlhkých zelených listů, svěží černý rybíz a medově opojné květiny, které mi připomínají keře rododendronů a zimolezu. Obraz rozkvetlé zahrady si představte spíš v tlumených barvách nebo v mlhavém oparu. To tlumení má na svědomí zakulacený dřevitý akord s pačuli, myrhou a ambrou. 

Nejvíc mě zaujal dojem kořeněných květů, jako byste vzali květinovou vůni a přidali k ní směs zázvoru, skořice a pepře. Koření není moc, ale dává celku zajímavý šmrnc. Všímám si, že Kingdom Botanica někdy působí víc šťavnatě, jindy suše. Někdy je teplejší, jindy cítím chladný, metalický tón. Možná je to počasím nebo mojí náladou, kdo ví. 

Kingdom Botanica

Vůně se v čase moc nemění, jen počáteční šťavnaté tóny pomalu ustupují hlubším, dřevitým a ty se pomalu rozpíjejí v tělovém pižmu. V té poslední fázi už pro mě Kingdom Botanica ztrácí půvab, protože to, co zůstává je slabý pocit generického parfému na pokožce. Kdyby začátek vydržel déle, bylo by to úžasné. 

I přes ten slabší základ mi ale Kindgom Botanica učarovala. Připomíná mi přírodní motivy načrtnuté do botanikova zápisníku, skotské počasí a čerstvý vítr. Zároveň nepůsobí chladně. Koření vůni prohřívá a její stavbou probleskuje měkkost a pohodlí L’Artisan Parfumeur Tea for Two

Kingdom Botanica se bude líbit milovnicím jemných, lehkých vůní, které ale nemusí být vždy svěží. Ta lehkost je spíš ve zpracování, než v tom, z jakých tónů se parfém skládá. Hodí se do tepla i zimy, do práce i na večírek, v každém případě dělá trochu sobecky radost hlavně nositelce. 

Parfém je věrný stylu značky, je originální, a zároveň elegantní a snadno nositelný. Kindgom Scotland tak tvoří skvělý kontrast k Jorum Studio, jiné skotské značce, ke které si pro parfém vhodný do kanceláře určitě nepůjdete.

Kindgom Scotland

Parfémový dům sídlící v Edinburghu si zakládá na exkluzivitě svých produktů. Vůně se vyrábějí a balí přímo ve skotské dílně a každý flakon je číslovaný. Cílem tvůrců je “zabalit Skotsko do flakonu”. Vůně jsou poetické, elegantní a vybroušené, plné přírodních motivů v moderním stylu.  

Zakladatelka Imogen Russon-Taylor původně balila Skotsko do lahví na whisky a říká, že whisky a vůně mají mnoho společného. V tom s ní souhlasím. Už jsem ochutnala whisky, která by byla pěkný parfém. Navíc to složení – vždyť on to vlastně trochu parfém je. Samozřejmě jsem to vyzkoušela na kůži. A i když whisky jako parfém voní krásně, je to dost opilecký zážitek a bohužel má mizivou výdrž. Takže se dál soustředím raději na láhve s rozprašovačem.