Recenze: L’Artisan Parfumeur Couleur Vanille

L’Artisan Parfumeur je značka, která mi otevřela bránu k dobrým parfémům. Znala jsem už vůně z velké parfumerie, ale pak jsem přičichla k Bois Farine, Tea for Two, Drole de Rose a konečně jsem pochopila, co to znamená parfém. Artisany pro mě byly únik do fantazie, emoce skryté ve flakonu, zkrátka to pravé parfumérské umění. Poslední dobou se moje vysoké očekávání v jejich nabídce často zklamalo, ale pořád jsem zvědavá na každý nový kousek.

4138671678_8a417b269c_c
Couleur Vanille je krásná vanilková vůně na léto. Zdroj obrázku tady.

Couleur Vanille mě potěšila. Stejně jako mnohé další Artisany mi připomíná obraz namalovaný akvarelovými barvami. Tentokrát žluto-modrý. Je to akvaticko-gurmánská vůně, netuctová, příjemně nositelná a s dobrou výdrží.

Charakter vede vanilka, krémová a hluboká, dřevitá a lehce kouřová. Mísí se s balzamickými tóny a teplou, slunečnou slaměnkou. Mohla by to být obyčejná gurmánka, ale Couleur Vanille tento akord odvážně kombinuje s vůní slané vody. A ladí to dobře.

I když oficiální popis vyzdvihuje spíš sůl než vodu, já cítím vanilku na kraji ledového bazénu. Je horko, slunce píchá do očí a odráží se na tyrkysové hladině. Odhodláte se a skočíte do vody. Prvotní šok vystřídá chladivé blaho. Oslepuje vás slunce, ale užíváte si to měkké objetí a beztížnost vody. Cítíte vůni kapek na pokožce a svůj opalovací krém.

Tento svěží akord tvoří spojení bergamotu, mořského vzduchu a syntetické látky calone. Já ho v parfémech nemám moc ráda (je to ta známá vůně z L’Eau d’Issey). Ale ta kombinace s vanilkou se mi líbí. Pokud váš nos objeví víc soli, budete si možná připadat, jako když na pláži lížete vanilkovou zmrzlinu.

Couleur Vanille se drží v typickém artisanovském stylu, je to originální vůně vyvolávající snové představy a nostalgické vzpomínky. Jestli se chystáte prolenošit letní odpoledne u vody nebo v zahrádce kavárny, Couleur Vanille vám bude dělat příjemnou společnost.

Na druhou stranu si umím představit, že kombinace vanilka a calone nemusí dělat všem dobře. Pokud tedy nesnášíte vodní vůně a nemáte v létě rádi sladké, nebude to nic pro vás. Já sama si tento parfém v horku užívám, ale jak se ochladí, žádnou voděnku na sobě nechci.

Můj vzorek pochází z německého e-shopu First in Fragrance. Jestli víte, kde sehnat L’Artisan Parfumeur v Česku, budu vděčná za komentář.