Recenze: Issey Miyake L’Eau d’Issey

Vodní vůně. Vodních parfémů je moře, ale málokterá luxusní značka je má v nabídce. Prodávají se výborně, ale často voní tak nějak lacině. Jak tedy napsat článek o vůni, nad kterou ohrnuji nos? Podívejme se na to historicky.

Koláž s L'Eau d'Issey a kapkami vody

V osmdesátých letech frčely zvířecí vzory, vycpávky na ramenou, trvalá a k tomu opulentní parfém, například Christian Dior Poison, Yves Saint Laurent Opium nebo Calvin Klein Obsession. Časem toho ale začalo být moc. A v roce 1992 uvedla značka Issey Miyake na trh parfém L’Eau d’Issey, průzračnou, tichou vodní hladinu. Celá prezentace dokonale ladila – japonská značka, kónický flakon z mléčného skla, vodní vůně. Milovnice parfémů si oddychly. L’Eau d’Issey se okamžitě dostala mezi nejpopulárnější vůně a drží se tam stále. V 90. letech jste ji pravděpodobně potkávali na ulici i vy.

Parfém se otevírá podobně jako zpomalený záběr na kapku vody dopadající na hladinu. Ucítíte aquatický akord s dominantním žlutým melounem a frézií. Vůně je kulatá, hladká, téměř meditační. Jako kruhy na hladině se postupně rozbíhají další květinové tóny, konvalinky, lotus, lilie. Všechny jsou tlumené, jakoby pozorované přes mléčné sklo. V závěru se ukazuje něžná stránka cedru, ve vůni nekonečné hladiny se objevuje vyplavené, sluncem vysušené dřevo. Ať už ucítíte cokoliv, bude to určitě dokonale vymydlené a nečekaně silné.

Za vlhkost v L’Eau d’Issey může hlavně syntetická složka zvaná calone. Je to aromatická molekula, která ovládla naši představu o vůni vody. Čistá voda nevoní nijak, ale calone umí přivolat obraz studánky v lese. Této populární a levné syntetiky se v devadesátých letech chytl celý průmysl a calone byl najednou všude od parfémů po osvěžovače toalet. Proto se dnes L’Eau d’Issey zdá přežitá a devadesátková, typické dítě své doby. Nicméně, pokud máte chuť na něco retro, dejte jí šanci. Na vodním poli je to autorita.

Jestli už nosíte L’Eau d’Issey pětadvacet let, noste ji v klidu dál. Očichejte ale také ovocnější Clinique Calyx, rákosem prorostlou Hermés Jardin sur le Nil nebo minerální Calvin Klein CK2.

Znáte nějakou jinou povedenou vodní vůni?