Recenze: Etat Libre d’Orange Like This

„Jak voní domov?“ Zeptala se značka avantgardních parfémů Etat Libre d’Orange anglické herečky Tildy Swinton. Parfumérka Matilde Bijaoui pak spolu s ní vytvořila dřevitě orientální parfém s mnoha vrstvami zářivých odlesků a temných koutů. Pojmenovaly ho Like This (takhle, takto) podle verše perského básníka  Rúmí, která slovy Tildy Swinton hovoří o skromnosti, důvěře a domově.

Podzimní lístek

Příběhy prodávají, a proto s každým novým parfémem musí přijít také originální a dech beroucí story. Většina z nich opakuje stále stejná parfémová klišé, takže příběh domova ženské verze Davida Bowieho a poezie perského filozofa jsem chtěla prozkoumat. Naštěstí i bez reklamních zaklínadel je Like This skvělý, překvapivý parfém.

I když můj domov voní jinak, v Like This rozpoznávám jasné stopy známých vůní z přírody. Složení uvádí skoro vše, co je v přírodě oranžové: dýni, mandarinku, zázvor, slaměnku a neroli, k tomu navíc růži, vetiver, heliotrop a koření. Snahu představit si tenhle parfém podle tohoto seznamu jsem brzy vzdala. Chcete vědět, jak voní? Takhle.

Je to babí léto ve flakonu. Neřekla bych, že voní oranžově, ale spíš jako měkké sluneční světlo na začátku podzimu. Je to fotografie listnatého lesa zachycená ve zlaté hodině, v podvečer, kdy je světlo růžovozlaté. Zázvor a náznak mandarinky tvoří svěží, větrnou korunu olemovanou růží. Suchý tón slaměnky vyrovnává med a vůně sládne do základu santalu, vetiveru a kadidla.

Jako by to ani nebyl parfém, ale spíš přirozená vůně prostředí. Je to otevřený venkovní prostor, křupání suchých listů pod nohama a vyhřátá hlína. Občas zachytím i uklidňující vůni zvířecího kožíšku. Představuju si, že Like This nosí muž nebo žena s pletí ošlehanou větrem a s tajemnými světýlky v očích. Je to dobrodružná a zároveň konejšivá vůně jako dobrý přítel na cestě kolem světa.

Like This je jediný parfém, který mám tak těsně spojený s jedním ročním obdobím. Nejlépe mi voní na papírku, ve vlasech a na oblečení, kde zázvor s růží září stejně dlouho jako zemitý základ. Na mojí kůži se osvěžující tón brzy ztrácí a přetrvává ořechové aroma suchého dřeva, medu a kouře.