Recenze: LM Parfums Chemise Blanche

Vzorek Chemise Blanche jsem dostala od paní v pražském obchodě Ingredients, když jsem hledala vůni na svatbu. Tenkrát mě to skoro urazilo, je to tak očividná volba až to zavání klišé. Čistě a bíle vonící nevěsta jsem být nechtěla. Nedávno jsem ale měla chuť na vůni-nevůni, něco, co mě nebude rušit a zahlcovat a zároveň bude svěží, inteligentní a vytříbené. Chemise Blanche, francouzsky bílá košile, se v tu chvíli hodila perfektně.

chemise blanche flakon
Zdroj: LM Parfums

Kdo nosí vyžehlené bílé košile, umí si představit, jak tenhle parfém voní. Jestli jste na tom podobně jako já a znáte je jen z obrázku, představte si otevřené okno do zahrady a čerstvě povlečenou bílou postel plnou polštářů, svalte se do ní a zhluboka dýchejte. Čistota téhle vůně je vzdušná a měkká, žádná škrobená ztuhlost.

Je to jednoduchá kombinace aldehydů, tedy ostré mýdlovosti, kosatce a bílého pižma, neucítíte téměř nic dalšího, jen začátku se objevuje dotek bergamotu. Není nijak výrazný, ale nadlehčuje aldehydy, které někdy voní hutně a štiplavě. Tady jsou díky tomu krásně lehké. Element lehkosti zdůrazňuje chladný, nadýchaný a mírně pudrový kosatec. Díky pižmu vůně připomíná tradiční krém Nivea, ale celkově se mi zdá sušší, méně krémová a více mýdlová.

Mořské vlny v mlze
Zdroj: LM Parfums

LM Parfums Chemise Blanche je lehčí verzí Esteé Lauder White Linen, je to ta samá poctivě vymydlená pokožka, ale tohle mýdlo je moderně minimalistické, jemnější a s kůží má víc smilování. Připomíná mi taky Prada Infusion d’Iris, která kosatec nechává vyznít do elegantní podoby s cedrem a kadidlem, výdrž je ale mnohem slabší. Chemise Blanche je naopak díky koncentraci parfémového extraktu celodenní zážitek. Drží se blízko těla, ale i po osmi hodinách má stejnou intenzitu jako na začátku.

Je to ideální vůně pro muže i ženy, kteří vlastně nechtějí vonět parfémem. Je decentní, kultivovaná a elegantní, aniž by na sebe strhávala pozornost. Zuste ji, pokud chcete svěží letní vůni bez citrusů. Svojí chladnou bělostí se hodí i do sněhové vánice nebo na první jarní dny, kdy už jste stejně jako já unaveni těžkými orienty.