Recenze: Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540

Kolem některých vůní se toho namluví tolik, že skoro vím, jak voní dřív, než je vyzkouším. Tedy alespoň si to myslím. Baccarat Rouge 540 má být vůně zlatá a rubínová, krystalická, dřevitě orientální, kořeněná s osvěžující ovocnou stránkou. Objednala jsem tedy vzorek a nenasytně ho rozbalila ještě po cestě domů.

Baccarat Rouge 540 flakon
Zdroj: Francis Kurkdjian

Všechno je samozřejmě jinak. Můj první dojem bylo zklamání, že se Francis Kurkdjian poddal poptávce a vytvořil sladkou ovocenku, která mu zaplatí výrobu méně oblíbených vůní. Nahořklý pomeranč, sladké jahůdky a poprašek cukru. Ale nosím vůni dál a všímám si mnohých detailů a proměn podle počasí, teploty a místa. Po několika dnech se můj dojem ustaluje a začínám chápat nekonvenčně elegantní charakter téhle vůně.

Baccarat Rouge 540 je sladká, ale ne ulepená. Je to sladkost suchá, vzdušná a chladná, stojí někde mezi moučkovým cukrem a prachovým sněhem. Je to podobně lehká cukrovost jako v Prada Candy. Tady ji vyvažuje hořkosladký červený pomeranč, který se mi zdá výraznější v teple. V chladném prostředí se proměňuje v cedr a lesní pryskyřici, které připomínají vůni borovicového jehličí. Po čase se přidává protichůdný minerální tón oblázků omytých slanou vodou a chladného kovu. V tu chvíli vůně dosahuje úžasné bohatosti. Kvůli kombinaci pomeranč-jehličí-ambra-sůl jsem se snažila najít spojitost s Hermès Eau de Merveilles a nacházím ji tady v pozadí, jako by byla zabalena do mnoha vrstev lesklého dárkového papíru a barevných stužek, takže ve výsledku jsou vůně docela jiné.

Podle stránek značky Maison Francis  Kurkdjian je Baccarat Rouge 540 vytvořena k 250. výročí existence sklárny Baccarat. Rouge, tedy červená, odkazuje k červenému krystalu, který sklárna vyrábí tak, že do skla přidá zlato a směs zahřívá na 540°C, čím sklo získá rubínovou barvu. Parfumér Francis Kurkdjian chtěl zachytit spojení nerostu a ohně a vytvořit zářivou vůni plnou světla.

Baccarat1
Zdroj: Flickr

V mojí představě rubínové krystaly nefigurují, ani když je tam hledám. Vidím spíš jehličnatý les pokrytý vrstvou lehkého sněhu, pořádně mrzne a sníh se růžově třpytí v měkkém světle ranního slunce. Baccarat Rouge 540 je výrazná vůně s enormní výdrží, která sice nezaplní celou místnost, ale lidé kolem vás si jí všimnou. Působí na mě romanticky a slavnostně. Klidně bych si ji vzala k večerním šatům, jen šperky už bych pak nechala doma, aby těch třpytivých odlesků kolem mě nebylo příliš.