Recenze: Maison Francis Kurkdjian Cologne pour le Soir

Kolínská voda je tradičně jednoduchá vůně nízké koncentrace s typicky svěžím aroma citrusů a bylin, která dříve měla hlavně hygienickou funkci. Bývala a stále někdy je v polévacích flakonech a člověk by se s ní mohl vlastně umýt. Vůně s označením „na večer“ jsou pravý opak: intenzivní, orientální až živočišné. Kolínská na večer je tedy trochu protimluv. Ovšem Francis Kurkdjian se téhle poetické výzvy ujal a vytvořil Cologne pour le Soir.

cologne pour le soir
Zdroj: MFK

Představte si takový den, kdy musíte stát před publikem na přednášce, dělat pracovní pohovory nebo oslovovat zákazníky. Pak přijdete domů a máte světa po krk. Konečně na vás nikdo nezírá, svléknete všechny vrstvy těsného oblečení, zabalíte se do županu, natáhnete měkké bačkůrky a svalíte se na gauč. Jste teď ve svém intimním prostoru, kde vás nikdo neruší. Možná ho sdílíte s někým, koho rádi pouštíte tak blízko. Cologne pour le Soir je hřejivá, odpočinková vůně přesně pro takovou chvíli.

Její nekomplikovaná kompozice pro osvěžení smyslů se skládá z typicky večerních, orientálních složek. Kurkdjian rád tvoří čisté a svěží parfémy a i v tomhle orientu se odráží jeho styl. Smíchal lehce smyslnou, hodně konejšivou a do lesku vyhlazenou kůži s benzoe a medem. Dokázal vyčistit orientální živočišnost, ubral cukr a koření, přidal suché naplavené dřevo a lehkou dávku kadidla. Překvapivě až v základu se výrazně projevuje svěží tón orosených kvítků růže. Působí to, jak když se otevře sametová opona a na scéně se objeví baletka. V tom se Cologne pour le Soir podobá L’Artisan Poivre Piquant, ale bez pepře. Je to zkrátka taková vypraná, vzdušná orientálka, kterou bych nejraději navoněla kočičí kožíšek a zabořila do něj nos.

zasněžený les
Teplé ponožky a Cologne pour le Soir do šály, víc není třeba.

Máte-li rádi hřejivé vůně, ale jsou obvykle příliš silné nebo sladké, Cologne pour le Soir určitě vyzkoušejte. Nezahltí okolí, ale nenápadně se vám bude připomínat až do večera. Je to skvělá zimní vůně do práce, pokud nechcete kolegy dusit. Podle mě balancuje přesně na pomezí pánské a dámské, takže kdyby ji měl můj muž na poličce, tajně bych ji navštěvovala. Jedinou nevýhodou je to, že spojení kolínská a večerní se odrazilo i do balení. Obrovský 200ml flakon ve stylu polévací kolínské se prodává za cenu luxusního parfému. Spíš než o přidání do koupele si tak říká o rozporcování na odstřiky.