Recenze: Maison Francis Kurkdjian Oud Satin Mood

Za čtrnáct dní se stěhujeme. Do bytu, ve kterém zedníci právě vybourali nejen ty dveře, které vybourat měli, ale i ty ostatní. V současném bytě máme mezi krabicemi úzké cestičky a začíná období nekonečného hledání. Kdo to zabalil a kam, tohle už jsem sbalila a teď to potřebuju, jenže je to úplně vespod. V tomhle prostředí dnes voní Kurkdjianův Oud Satin Mood, okouzlující vůně orientální princezny. Jedno stříknutí provonělo celou místnost a dodává mému kartonovému království kapku palácové noblesy.

Oud Satin Mood
Zdroj: Francis Kurkdjian

Oud, neboli agarové dřevo, umí být kouřové, animalické i medicinální zároveň, často balancuje na hranici příjemnosti a pro někoho může být jeho temná asfaltovost až moc. Vůně značky Maison Francis Kurkdjian jsou většinou pravý opak – čisté, vzdušné a i ty orientální mají odlehčený charakter. Oud v Kurkdjianově interpretaci tak voní neobvykle hebce a měkce. Svojí čistotou a jemností je příjemný i evropskému nosu, přesto si zachovává sílu a kouzlo orientálního parfému.

Oud Satin Mood ve verzi parfémové vody má nadýchanost čokoládové pěny a měkkost luxusních polštářů. Dominantní vůní je růžový olej ohlazený vanilkou a benzoinem v kombinaci, která připomíná orientální lahůdku „turkish delight“ s menší dávkou cukru nebo růžovou marmeládu. Lehký poprašek fialkového pudru přidává suchý nostalgický tón.

Do této delikátní směsi nenápadně proniká oud v podobě hořkého bylinného lektvaru. Jeho přítomnost je nenásilná, ale všeobjímající, jako když do komnat pohádkového zámku pronikne oknem dračí dech. Po několika hodinách tahle dramatičnost vyprchá a zůstává ambrovo-vanilková stopa krémového dezertu zdobeného drobnými kvítky. Celek na mě působí romanticky a konejšivě, neřekla bych, že je to vůně smyslná, jak ji prezentuje značka. Jedinou známkou smyslnosti je až fyzický pocit hebkosti.

Podobně jako sladce dřevitý Baccarat Rouge 540 si Oud Satin Mood ponechává průhlednost a lehkost typickou pro Kurkdjianův styl. Je dokonalým spojením elegantní a čisté evropské parfumerie se smyslným, hlubokým stylem arabských vůní. Na cestě z Francie do Arábie se ale přece jen drží blíž u evropských hranic. Na mojí pokožce vyznívá svojí sladkostí hodně žensky a jeden až dva střiky opravdu stačí i na celý den.

Oud Satin Mood by mohla být dobrým úvodem do tématu „oud“ nebo příjemnou volbou pro ty, kdo chtějí sladší vůni, ze které dýchá luxus. Naopak milovníci pořádného živočišného a pneumatikového oudu a neohrožených parfémů by mohli být zklamaní, ale pro ně je tu L’Oudh Andyho Tauera.