Recenze: Annick Goutal Mon Parfum Chéri, par Camille

Možná to znáte taky. Občas na mě padne zbabělé parfémové období, kdy mám dost všech komplikovaných kompozic a nosím jen vůně, které jsou jednoduše krásné. Žádné exploze koření nebo avantgardní experimenty, stačí podivný název a jdu pryč. Naštěstí tohle strašpytlovské období nikdy netrvá dlouho. Nakonec se můj nos osmělí a vyrazí za dobrodružstvím. Jedna taková cesta vede k Mon Parfum Chéri, par Camille.

Mon Parfum Cheri
Zdroj: Annick Goutal

Parfumérka Isabelle Doyen vytvořila tenhle parfém podle vize Camille Goutal, která si přála vůni svých vzpomínek na maminku s atmosférou starých holywoodských filmů. Stránky značky Annick Goutal ho popisují jako chypre s pačuli, kosatcem a švestkou. A protože dnešní parfémový trh si na poctivé chypre příliš netroufá, je důvod zbystřit. Mon Parfum Chéri má naštěstí dost odvahy za svůj žánr důstojně bojovat.

Úvod se rozvíjí přesně tak, jak to mám ráda. Je to výkladní skříň parfému, která mě láká dál, odkrývá hodně, ale ne všechno. Hned na začátku se objevuje hebký tón fialky a kosatce prosvětlený šťavnatou, čerstvou švestkou. Celá kompozice se vzápětí naladí na suchý charakter dominantního pačuli. Určitě si vybavíte vůni omítky nebo vůni pudrů a rtěnek v kosmetické taštičce, oboje najdete i tady.

Tlumený pudrový tón přetrvává a hlasitější je dřevitý základ a jemná kyselost. Tuto temnou směs, která připomíná zemité červené víno, stále nadnáší hedvábný závoj kosatce. Jak se vůně usazuje, působí její suchost až prašně jako ulice po prvních kapkách deště. V základu se ztrácí ovoce a skrz kosatec prosvítá náznak vanilky. Představte si vůni divadla po představení, opuštěné šatny voní líčidly a lidským dechem, dřevěné kulisy jsou zpátky na místě a z chodeb je slyšet vzdálený hovor posledních návštěvníků.

Mon Parfum Chéri je poklonou velkým chypre parfémům z minulého století. Je to mladší sestra válečné Rochas Femme, ale stejně životem protřelá. Chypre základ Femme je doplněn římským kmínem, skořicí a zralou broskví, takže je živočišnější a spíš než dámu ve večerní róbě připomíná lidské tělo ve vyhřátých peřinách. Obě jsou nicméně dospělé, elegantní a výbušně rajcovní.