Recenze: Nicolai Poudre de Musc Intense

Vzdušná a načechraná vůně čistoty v harmonii s hřejivým ambrovým základem. Pro parfumérku Patricii Nicolai mám slabost a její nová vůně Poudre de Musc v sobě nese esenci jejího jedinečného stylu. Nebojí se vystavit “nemoderní” aldehydy, ale díky ovoci působí mladistvě. Navíc má propracovaný základ, což se dnes často nevidí. Je snadno rozpoznatelná a přitom krásně nositelná, žádná tuctovka ani lektvar z čarodějnického kotlíku.

NIcolai Poudre de Musc
Vzdušně vonící aldehydy smíchané s ovocem a čerstvými květy tvoří něžnou, andělskou vůni. Poudre de Musc ji spojuje s hřejivým, ambrovým základem.

Na začátku se prostorem rozletí ohňostroj ovoce – maliny, mandarinky a hrušky – v pastelových, jakoby zapudrovaných barvách. K ohňostroji to přirovnávám záměrně, protože vůně jde hodně do prostoru a opravdu mám pocit jako by se z rozprašovače rozletěla do barevných, světelných čar.

Ten dojem letu mají na svědomí aldehydy, syntetické molekuly slavné díky Chanelu No. 5 a mýdlu. Kvůli popularitě v meziválečném období se dnes občas považují za vůni starých dam. Voní svěže jako horský vzduch a bílá oblaka (já vím, je to čirá fantazie, stejně jako vůně vody nebo čistoty). Když jsou moc hutné, umí štípat jako mýdlo v očích. V Poudre de Musc jsou ale tlumené pudrovým tónem, spolu s ním parfém nadlehčují a dávají mu příjemně nostalgický, elegantní charakter.

Ovoce se postupně přelévá do květinového akordu růže, pomerančového květu a hlohu, který mi připomíná záhon čerstvých růží. I ten je ale díky pudru a aldehydům vidět v rozostřených obrysech, jako byste ho pozorovali přes broušené sklo.

Svrchními tóny prosvítá hedvábný základ pižma, ambry a santalového dřeva, sladký, hebký a konejšivý jako šálek teplého mléka s medem. Tento ambrový akord vůni krásně zakulacuje a dělá z ní úžasně chumlací parfém hodný kašmírového svetru. 

Když jsem Poudre de Musc zkoušela poprvé, hned mě napadla podoba s Musc Intense, vůní od Nicolai z roku 2012. Tu teď na webu značky nevidím, takže odhaduju, že její výroba skončila. Poudre de Musc se od ní liší kromě jiného právě aldehydy a díky tomu je méně líbivá, ale o to zajímavější. 

Mezi aldehydovými vůněmi ji vidím ve společnosti elegantních, vřelých dam, v růžových šustivých šatech a stříbrných špercích jako je Chanel No.5 Eau Premiere nebo Robert Piquet Baghari. Je to parfém pro Popelku, která v hedvábné plášťence odpočítává kopečky sněhu před zámkem: “Mám, nemám, mám nemám…”. Pro mě je Poudre de Musc jednoznačně “mám”.  

Jestli se vám líbí Poudre de Musc, užijete si i interiérovou vůni od Nicolai Musc Blanc. Přečtěte si o ní v článku 3 čisté bytové vůně, které přivolají sníh