Recenze: Nobile 1942 Sandalo Nobile

Uklidňující, hřejivá a smyslná. Vůni santalového dřeva mám spojenou se zimní atmosférou. Jeho teplá, světlá dřevitost se krásně hodí ke kašmírovému svetru, měkké šále a tlustým ponožkám. Co když ale člověk potřebuje pohoupat v konejšivé náruči santalu uprostřed horkého léta? V tu chvíli je třeba chladnější pojetí dřeva, méně koření a orientálních tónů, než bývá zvykem. Jednou z takových vůní je Sandalo Nobile značky Nobile 1942.

Sandalo Nobile
Zdroj: Nobile 1942

Naše stěhování nejde úplně tak, jak bychom rádi. Pod nánosem šedého prachu se sice začíná objevovat obyvatelný byt, ale čtrnáctidenní zpoždění znamená, že jsme na pár dní rodina odkázaná na pomoc příbuzných a přátel. Naštěstí je máme. A pravda je, že to ještě není tak zlé. Nakonec jsem ušetřila pár tisíc za několik metrů zbytečných dlaždiček a zedníci pohotově zareagovali i na několik spontánních změn, které jsem s provinilým úsměvem opatrně navrhla („Já vidím, že jste to tady už krásně omítli, ale nešlo by támhle ještě kousek ubourat?“). Musím se smát svojí naivitě, že jsem před půl rokem uvažovala o rekonstrukci celého domu se stejným datem dokončení. Kéž bych stavebninám (nebo jinému praktickému oboru) rozuměla tak dobře jako parfémům.

Mít v tuhle chvíli po ruce pár kapek Sandalo Nobile je jako schovat se pod peřinou. Je to suše dřevitá vůně, v níž santal splývá s mléčným aspektem fíku a pudrovým kosatcem. Ze začátku se objevuje zemitost šafránu a jemný náznak hladkých zelených lístků, který připomíná mlhu v korunách stromů. Postupně se vůně usazuje do nahořklé, meditativní podoby s dotekem sladce balzamického benzoe. Bílé pižmo dává celku lehkost vysušeného, sluncem vyběleného dřeva. Výsledný dojem je měkký, čistý a tak nějak útulný.

Sandalo Nobile s ozdobným víčkem
Zdroj: Nobile 1942

Pro spojení santalu s fíkem se nabízí porovnání s L’Artisan Parfumeur Premier Figuier. Obě vůně mají podobný charakter chladivého dřeva, ale Premier Figuier zvýrazňuje zelené a ovocné tóny fíku a dřevo v něm je sladší díky spojení s kokosem. Naopak Sandalo Nobile má výraznou kosatcovou pudrovost a díky tomu je sušší.

Sandalo Nobile je poměrně lineární, nekomplikovaná kompozice. Na mě působí výrazně pudrově, jen trochu mléčně a mírně sladce. I tak jsem si skoro jistá, že v jiném počasí a na jiné pokožce bude vyznívat jako sladší a hutnější nebo naopak víc zemitě a hořce. Určitě ji vyzkoušejte, máte-li chuť na příjemnou, vzdušnou dřevěnku, která vám sice nezamotá hlavu, ale je na ni spolehnutí. Bod navíc ode mě značka Nobile 1942 získává za možnost originálního 13ml balení, k dostání v brněnské parfumerii Vavavoom.