Recenze: Van Cleef & Arpels Moonlight Patchouli

Niche parfumérské domy často dávají svým vůním názvy podle dominantní složky. Zákazníci se tak v nabídce lépe orientují. Kdo má rád květiny, jde hned k vůni Rose atd., kdo chce temnější kompozici, zbystří u Bois de něco.

Siluety koček na střeše v noci
V otevřeném okně vlají záclony a vy pozorujete měsíc na obloze a siluetu kočky na sousední střeše. Zdroj obrázku tady.

Občas je ale takové zjednodušení na škodu –⁠ třeba u Moonlight Patchouli. Čekala jsem totiž pořádnou dávku vyvítečeho a ono ho tam zas tolik není. Po prvotním zklamání jsem ale objevila, že tato vůně má na víc. Úplně by stačilo, kdyby se jmenovala jen Moonlight (tedy měsíční světlo) a zbytek nechala na fantazii.

Počáteční tóny hned prozrazují, že se škatulkami hlava-srdce-základ tady nepochodíme. V úvodu je nejvýraznější dvojice drcených kakaových bobů a hedvábně pudrového kosatce. Postupně se dostává do popředí růže s ovocnými nuancemi, které možná znáte, když přičichnete k čerstvým květům. To ovoce je jen lehká šťavnatost z červených bobulek, nic konkrétního, ale baví mě, že se výrazněji objevuje až po ztlumení svrchních tónů.

Pačuli, měkký semiš a hladké dřevo dokreslují parfém od začátku do konce temnou linkou, jako když namalujete pastelové květy a obrysy obtáhnete černým perem.

Díky této temné stránce na mě Moonlight Patchouli působí jako noční vůně. Nemyslím tím opulentní večerní parfém, ale uklidňující a sofistikovanou vůni pro chvíle, kdy nemůžete spát a tiše procházíte ztemnělým domem. V otevřeném okně vlají záclony a vy pozorujete měsíc na obloze a siluetu kočky na sousední střeše.

Oproti mnoha vůním s podobným dřevitě koženým charakterem je Moonlight Patchouli lehounká a ne moc sladká. Nadlehčuje ji ovocný podtón a pudrovost, které dohromady připomínají vůni kosmetické taštičky. Místo sladkého orientálního akordu leží v základu suché a zemité dřevo. Díky tomu je tento parfém elegantní a unisexový. Spíš než k bohaté róbě se hodí k jednoduchým hedvábným šatům nebo světlé košili a vlněnému kabátku.

S lehkostí v charakteru jde ruku v ruce i to, že Moonlight Patchouli nesálá nijak moc do prostoru. Po chvíli se promění v introvertní, i když detailně propracovanou, tělovou vůni. Pokud se přes to přenesete, bude vás takto z blízka doprovázet celý den (nebo noc).

O Moonlight Patchouli si můžete přečíst taky tady.

Za seznámení s Moonlight Patchouli děkuju brněnské parfumerii Esta.