Recenze: Wild Coast Perfumery

Přírodní vůně kanadské značky Wild Coast Perfumery mě ohromují svojí elegancí a propracovaností srovnatelnou se slavnými díly z meziválečné doby. Při každém přivonění mě překvapí, jak komplexní může být parfém vyrobený jen z čistých rostlinných esencí. V testovací sadě, kterou mi přivezla sestra z cest po Kanadě, jsou čtyři vůně inspirované tamní přírodou.

Květiny a parfémové flakony

Saltspring je jemná vůně lesa a drobných lesních kvítků. Proměňuje se od pichlavé jehličnatosti po hladkost pomerančového květu. Probouzí se perlivým bergamotem s pohlazením zeleně krémového neroli. Citrusy později ustupují a rozvíjí se kadidlo, borovice a větvičník. I přes tyhle ostré tóny si vůně zachovává sametový charakter díky krémovým dřevům a náznaku růže, která se sice drží v pozadí, ale kompozici krásně propojuje. Usazuje se do nostalgicky dřevité vůně, která mi připomíná základ Guerlain L’Heure Bleu.

Tofino je plná, autentická růže, jak ji znám z přírodní kosmetiky. V této vůni je prosvětlena chladnými citrusy a zasazena mezi jasně zelené, orosené stromy. Cedrové dřevo a mechový podtón formuje směs do ostřejší, suché vůně, která se dokáže probojovat ranní mlhou. Zároveň má díky hedvábné růži a náznaku tajemného kadidla dost noblesy ustát i večerní příležitost.

Whistler voní jako kouzelný lék z nedotčené přírody. Otevírá se akordem chladných citrusů a suchých bylin realisticky načrtnutých jako kresby v herbáři. Postupně se vůně zjemňuje do orosených lístků a květů tuberózy, která se vpíjí do základu z hladkých dřev, a voní jako pokožka osychající na slunci po koupání v moři.

Lavička v zahradě Abkhazi

Abkhazi vypráví příběh prince a princezny Abkhazi, kteří po hrozivých zážitcích ze zajateckých táborů druhé světové války založili v kanadské Viktorii překrásnou uměleckou zahradu s letním domkem. Vůně je barevná a osvěžující jako impresionistický obraz zahrady. Rozvíjí se z pudrově dřevité levandule do bohaté květinově chypre kytice z jasmínu a růže ležící na měkkém polštářku lesního mechu a zlatavé pryskyřice.

Všechny vůně spojuje lesní mechový tón, pokaždé proměněný do jiné nálady. Ve všech vůních je cítit hluboký vztah k přírodě a pečlivost, s jakou jsou míchány ve finální kompozice evokující tichou krásu divočiny. Nelevitují strnule nad pokožkou, ale jak se rozehřívají, splývají s tělem a jeho přirozenou vůní. Wild Coast Perfumery je malá značka s omezenou distribucí a nevím, jak drahé by bylo doručení do Evropy. Budete-li ale někdy v Kanadě, určitě je vyzkoušejte.