Bouřka

Bouřka je pro mě největším smyslovým zážitkem českého léta. Miluju inkoustové odstíny mraků, zvuk kapek na střeše a napjaté čekání na hrom, když se blýská. Každý náraz větru navíc přináší množství vonných molekul doslova až pod nos. Zhluboka se nadechnout je proto nejlepší způsob, jak si vychutnat letní déšť do poslední kapky.

Bouřka ve městě
Zdroj: Flickr

Nejdřív je dusno, ticho a skoro se nedá dýchat. Pokud nemusím, nehýbu se, protože se celá opotím, jakmile jen zvednu ruku. Je cítit seno, nasládlá vůně slámy, prach a pot. Ve městě se navíc přidává lepivý asfalt, kovový pach tramvají a teplem probuzená špína ulic. Jak se říká, zážitky nemusí být kladné, hlavně když jsou silné. Svět je v tu chvíli vybarvený v ostrých kontrastech jak na fotografii ve photoshopu. Slunce oživuje detaily a temně modré pozadí obraz prohlubuje.

Pak zafouká a ve vzduchu je cítit vlhkost. V tu chvíli si vždycky uvědomím, že voda má vůni zaoblenou, chladnou a oblázkovou. Když se pak konečně rozprší, ochladí se a tlumené světlo připomíná holubí peří. Ulice voní vlhkým prachem, křídou a omítkou. Pod střechou navíc déšť krásně zní. Pokud máte to štěstí, že jste stihli doběhnout domů, tuhle fázi si v klidu užijete. S úsměvem můžete z okna pozorovat, jak tvořivě si ostatní umí poradit bez deštníku.

V zahradách a parcích mají dopadající kapky úžasný efekt. Uvolňují šťavnatou vůni lístků a trávy. Čerstvá zelená vůně ve směsi s houbovitostí hlíny je to pravé dešťové aroma. Pamatuju si je dobře z doby, když jsem jako malá zalívala rostliny ve skleníku. Nejlepší bylo přelívat přes ně vodu vrchem, protože pak se dokonale rozvoněly kvítky, listy i hlína. Ani mi nevadilo, že jsem si při tom polila nohy až po kolena.

Když se bouřka přežene, zeleno chvíli zůstává. Je chládek, vzduch je pročištěný a vlhký, ulice voní omytými kameny a párou. Lidé postupně opouštějí svoje schovky a je vidět, že jsou klidnější a veselejší. Bouřka je jako lék na letní horečku. Teď jen pozor na skryté kaluže, ať nechytnete rýmu.

Za letní bouřky si vychutnáte chladné vůně jako zelený Chanel No.19 nebo anýzovo fialkový Guerlain Après l’Ondée. Užijete si taky sladší Nicolai Parfumeur Kiss Me Intense. S akordem vody krásně splývají Issey Miyake L’eau d’Issey a Calvin Klein CK2.