Frézie

Už dlouho se chystám napsat, jak úspěšně léčím nachlazení pomocí aromaterapie. Jenže pořád léčím, léčím a nic. Těžko dneska najdete někoho, kdo by měl v krvi víc esenciálních olejů než já, a přesto pomohl až stonásobek denní dávky umělého vitamínu C. V aromaterapii jsem, jak vidět, pouze učeň-holobrádek. Co ale umím na jedničku, to je udělat si radost. A tak jsem se uprostřed toho všeho sebrala a šla si koupit květiny.

Frézie

Frézie jsou nekonečně svěží, radostné, jarní květy. Řada poupat se postupně rozvíjí v průběhu dní a každý čerstvě otevřený kvítek naplní místnost sytou vůní. Medový nektar se prolíná se šťavnatou zeleností a lehkostí pudru. Všechny vrstvy propojuje krémový tón bílých květů. Sladké jsou jen mírně jako citronový koláč s popraškem cukru. Na rozdíl od mnoha bílých květin mi frézie voní úplně čistě beze stopy indolů. Touhle svou nevinností se podobají fialkám. Všímám si také jemného rozdílu ve vůni podle barvy květů. Zatímco bílé jdou víc do krémova, žluté jsou svěžejší a víc zelené.

Nejvíc mě na fréziích baví jejich nahořklý citrusový aspekt, který připomíná citronovou kůru nebo verbenu. Díky tomu je jejich vůně lehká a vzdušná a zároveň pokrývá celou hloubku parfémové struktury od prchavých svrchních tónů citrusů po trvanlivý dřevitý základ.

Na parfém s vůní frézií se mě ptalo už několik dam. Frézie neumíme dost dobře extrahovat, takže chceme-li je zachytit v parfému, musíme se spolehnout na syntetiku. Často se fréziový akord objevuje ve svěžích květinových vůních společně s dalšími bílými květy jako je jasmín nebo konvalinka. Klasikou je Estée Lauder Pleasures, kde mi ale chybí citrusový začátek a místo toho je tam plno calonové vodní svěžesti, typické pro devadesátá léta. Celek navíc působí dost chemicky. Citrusy a zároveň bílo-květinová plnost připomínající frézie se dají najít v pohodlné Chanel Allure EdT, ale ta se zase rozvíjí docela sladce. Diptyque Ofrésia je podle mě nejblíže autentické vůni květinářství, ani tak se ale s jiskrností skutečných frézií nedá měřit.

Skromná kytice na kuchyňském stole mi prozářila nemocné dny. Posledních pár dní jsem se cítila dost hloupě, protože jsem si neopatrným užíváním nosního spreje málem propálila sliznici. Na čas jsem kvůli tomu téměř ztratila čich a přivonět k fréziím mi udělalo radost nejen pro tu jejich božskou vůni, ale i proto, že se můj čich konečně vrátil.

Co děláte pro radost vy? Kupujete květiny jen tak sami pro sebe?

A také, máte-li svoji oblíbenou fréziovou vůni, podělte se o ni.