Je to kluk!

Na konci září jsem si dala nečekaně dlouhou přestávku od psaní. Popravdě řečeno, počítala jsem s tím, jen ne tak brzy. Tři týdny před termínem se nám totiž narodil chlapeček. Je v pořádku, i když maličký, takže se z něho můžeme naplno těšit. Trvalo mi několik dní, než jsem se z toho překvapení vzpamatovala, měla jsem ještě dost plánů, co je třeba stihnout, než se miminko narodí. Najednou byl tady a všechno šlo stranou. V krátkých chvílích volna mě pak spaní láká víc než psaní.

Nez Baby
Časopis Nez.

Kolem miminek je ale spousta vůní, které stojí za pozornost. Některé příjemné, jiné vůbec, všechny vyvolávají silné reakce. Pro děti jsou to vzpomínky na rané dětství, pro rodiče na období, které nějak rychle uteklo. Vzpomněla jsem si na druhé číslo magazínu Nez, které o tomhle píše. Vybavíte si vůni vyblinkaného mateřského mléka, dětského pudru a oleje, zlata v plenkách nebo heřmánkového čaje? Jednou z těch krásných vůní je hlavička drobečka a jeho sladce mléčný dech. Podobně jako vůni lidského těla je i tuhle vůni těžké popsat a asi úplně nemožné reprodukovat. Je totiž spojená s emocemi, s lidským teplem a s pocitem blízkosti.

Pro raný vztah matky a dítěte je čich jedním z nejdůležitějších smyslů. Novorozenci se podle něj orientují, poznávají svou matku a nacházejí mléko. Pro matky je vůně miminka jedním z faktorů, které pomáhají vyplavovat hormony a budovat láskyplný vztah. Ženám se už v těhotenství mění čichové preference a vnímají vůně intenzivněji. Já sama si všímám toho, že můj čich je o hodně citlivější.

Z toho důvodu je pro mě nepochopitelné, že se v porodnicích standardně používá silně parfémovaná dětská kosmetika. Než se vzpamatujete, máte dítě umyté a naolejované produkty Hipp s extrémně silnou, typicky „miminkovskou“ vůní (máte-li ji rádi, je to dobrý tip). Po předešlé zkušenosti jsem se tomu chtěla vyhnout tím, že jsem si do porodnice přinesla svojí neparfémovanou kosmetiku. Měla jsem radost, že jsme miminko umyli mým šetrným mýdlem. Zbylo mu ale trochu mázku v podpaží, a tak si sestřička dala olej na ubrousek a šup, už byl chlapeček navoněný. Voněl neuvěřitelně dlouho, až do dalšího koupání.

Podzim

A jak voním já? Jednou z mých „mateřských“ vůní je Nicolai Kiss Me Intense, vůně mandlí a vanilky v neobvykle chladné kompozici s anýzem, která připomíná mléčný koktejl. Občas sáhnu taky po andělsky vzdušném kosatci Aedes de Venustas Iris Nazarena. Úplně nejčastěji ale nenosím vůbec nic.

Mezitím se za okny rozehrává nádherný podzim. Teplé světlo nízkého slunce, hřejivé barvy, vůně spadaného listí, vlhké hlíny a mechu. Je to zasněné roční období a nejkrásnější parfémový čas, kdy v chladnějším, vlhkém vzduchu rozkvétají vůně, které v létě nedostaly šanci. V ulicích začínám potkávat opulentní zimní parfémy. Je na co se těšit.