Vůně a barvy podzimu

Na podzimu je něco magického. V listnatém lese je najednou tolik záře ze zlatých listů, šustí to pod nohama, ráno je mlha a odpoledne nízké slunce prohřívá půdu. Je to jako oslavný ohňostroj těsně před koncem životního cyklu, než se všechno zazimuje, poschovává a zachumlá na zimu. Chci se s vámi podělit o pár drobných radostí, které si během letošního podzimu užívám.

Bramboříky v suchém listí

Procházky

Na dlouhé procházky je teď ideální doba. V létě je moc teplo a v zimě moc chladno. Teď na podzim chci využít každou minutu na slunci a nebojím se, že si spálím tváře. Když zafouká, padající listy připomínají sněžení. Schválně si vybírám místa s co nejhlubší vrstvou listí a ledabyle do něj kopu, aby pořádně létalo.

Vzduch venku

Všímáte si vůně ve vzduchu, když ráno vyrazíte z domu? Teď na podzim je cítit ostrý chlad, vlhká hlína a stopa kouře. Během října jsou v zahradách ještě vidět poslední růže, a když do nich odpoledne posvítí, nádherně se rozvoní. K večeru zase přibývá kouř z komínů, který zachytíte jen za tmy na podzim a v zimě. Vždycky mě pobaví, jak moc mi to připomíná pečené brambory v popelu, i když jsem v životě upekla a snědla tak nejvíc dva.

Zlaté listy na trávě

Knihy o lese od Petera Wohllebena

Pro moji čtyřletou holčičku je většina knih tohoto autora příliš složitá, i tak si je ale chce před spaním číst. Dívá se na obrázky a já pomalu čtu fascinující fakta o stromech. Holčička už mě několikrát překvapila, když na výletě sbírala bukvice pro veverky a ukazovala mi, které stromy tvoří v lese rodinu. Přivádí mě v úžas zjišťovat, jak to tam venku celé funguje. Věděli jste třeba, že stromy pošlou do listů všechny látky, které nepotřebují, pak listy shodí a tím se jich šikovně zbaví? Nebo že musí stihnout shodit listí dřív, než začne mrznout? Pak totiž spí, listy by zapadaly sněhem a pod jejich tíhou by se polámaly větve.

Aromalampa

Čas na bytovou vůni přichází večer, když zavřeme okna. Zatím u mě stále vede aromalampa. Je krásná, přirozená a baví mě střídat oleje podle příležitosti. Z londýnského obchůdku Nicolaï jsem si jednou přivezla olej Miel-Encenc. Je to úžasná podzimní vůně, sladce medová, dřevitá a jemně kouřová.

Listí a barvy

Podzimní čaj

Spisovatel Philip Pullman v jednom rozhovoru zmínil, že připravuje čaj ze třech lžiček assamu a jedné lžičky lapsang souchongu. Chytla jsem se za hlavu. Lapsang znám, ale je na mě moc silný, uzený, kouřový, prostě všeho moc. Proč mě nikdy nenapadlo ho smíchat s něčím jiným? Tak jsme doma s mužem vyladili lehce kouřový černý čaj ze dvou lžiček assamu a půl lžičky lapsangu na dva šálky. V podzimním počasí je to lahůdka.

Kořeněné recepty

Po páté hodině už se stmívá a my doma po britském způsobu začínáme vařit hlavní jídlo dne. Často vezmu základní suroviny a zasypu je hromadou koření. Rozehřátý fenykl, římský kmín nebo kardamom provoní celý byt a přitáhnou rodinu do kuchyně. Kromě toho je teď ideální doba na štrúdl se skořicí nebo dýňový koláč se zázvorem a hřebíčkem.

Co baví na podzim vás? Máte-li chuť, podívejte se i na další články v kategorii Podzim.