Výlet za podzimními vůněmi do Chřibů

Plán na víkend byl jasný: pořádně se vyspat. A nejlíp se spí, když je člověk příjemně fyzicky unavený a hlavu má vyčištěnou. Vyrazila jsem proto na podzimní výlet do Chřibů. Tyhle kopce mám moc ráda. Najdete tam nádherné bukové a smíšené lesy. Je to ideální místo pro lidi, co jako já rádi kopou do listí.

Hrad Buchlov v Chřibech

Vyrazila jsem na procházku ze Starých Hutí přes Chabaně do Buchlovic. Trasa byla tak akorát, abych ji v klidu prošla, než se ve čtyři odpoledne setmí. Během dne jsou teď na podzim lesy Chřibů nádherně prosvětlené. Slunce pomalu rozehřívá zem a listí šustí pod nohama. Kdykoliv jsem se zastavila, slyšela jsem ťukání strakapoudů. Les voní nenapodobitelnou podzimní vůní. Je zemitá, dřevnatá, vlhká a zároveň teplá, mechová a houbová. 

Podél cesty bylo nařezané dřevo z buků a borovic, a tak jsem zkoušela, jak moc se liší jejich vůně. Zatímco bukové dřevo vonělo syrově a studeně, to borovicové mělo mnohem silnější, sladce pryskyřičnou vůni. Lahůdka pro čich. 

Výlet v Chřibech

Měla jsem štěstí a v kopcích bylo krásně slunečno. V údolí ale ležela hustá mlha. Ani jsem se proto nedivila, že jsem málem minula jeden z cílů výletu – sekvojovec obrovský v Chabaních. Najednou jsem prostě stála u kmene ohromného jehličnanu, který tu vysadil před asi 170 lety místní hrabě. I když jsem čichala k jehličí, nijak výrazně nevoněl. Zato se nad vesnicí vznášela typická zimní vůně českého venkova, směs zorané hlíny a kouře z komínů. 

Zahrada zámku v Buchlovicích

Krásný zážitek, i když spíš pro oči než pro čich, mě čekal v zahradě zámku v Buchlovicích. Najdete tady spoustu nádherných stromů, romantická zákoutí, sochy porostlé mechem. V listopadu máte všechno téměř pro sebe a ještě vám na cestu svítí barevné listí. 

Jaký byste si na takovou cestu vzali parfém? Já jsem nakonec vyrazila jen tak bez vůně, ale na večer jsem si nachystala vzorky jehličnanové Hermes Agar Ebene a divokou zahradu Hiram Green Arcadia. Po cestě mi některá místa připomínala vůni Etat Libre d’Orange Like This, parfém, který je nejbližší iluzí spadaného listí, co znám. 

Kromě toho, že jsem si skvěle užila den, splnila jsem i cíl víkendu. V hotelu v Buchlovicích dobře vaří, takže kde jinde cestu zakončit. V osm hodin večer jsem zhasla lampičku a probudila jsem se v sedm ráno.