Vzpomínky na jahody

Vím, že mám ještě alespoň měsíc čas, ale já už se těším teď. Zvlášť, když projdu kolem voňavých stánků, kde se na slunci peče první letošní úroda. Zatím z dovozu. Jahody, meruňky a všechny ty jasné barvy ovoce, které dohromady voní prostě jako léto na zahradě.

Jahody a meruňky v misce

První jahody mě ladí na prázdninovou náladu, připomínají mi horké večery a sluncem rozpálenou zahradu. Jejich vůně je sladká, mírně citronová a nahořklá, marmeládová. Rozpoznávám náznaky karamelu a laktonický tón vychlazené smetany. Pro mnoho lidí je vůně jahod spouštěčem dětských vzpomínek. Pro mě jsou to volné dny, kdy pomalu zapadá slunko, všechna okna jsou dokořán, maminka smaží palačinky a míchá rozmačkané jahody se zakysanou smetanou. Téhle letní večeře bych snědla tunu.

Trochu jiné jahody rostly u pradědečka. Jeho zdivočelé skalky byly ideální místo pro drobné lesní jahůdky. Voní podobně jako ty zahradní, ale jsou temnější, intenzivnější, víc sirupové a kořeněné. Jedna malá divoká jahoda má tolik chuti a vůně jako několik vyšlechtěných.

Jahody

Kvůli asociacím s letními dezerty a džemem působí jahody v parfémech často trochu dětinsky a výrobci toho využívají, když vytváří nové vůně pro mladé dívky. Jednou z jahodových vůní, které určitě stojí za vyzkoušení, je Christian Dior Miss Dior*. Je to parfém evidentně cílený na mladé ženy, ale ne dětinský ani naivní. Najdete v něm na svou dobu neobvyklou kombinaci karamelu, jahod a pačuli.

Takový parfém, který by vystihoval moje jahodové vzpomínky, jsem ale ještě nenašla. Vůně jahod se dobře kombinuje s růží a pačuli, kde do temné, elegantní kompozice přidává hravost jako například v Montale Roses Elixir. Objevuje se taky v kombinaci s vanilkou v gurmánských vůních nebo naopak s vodním tónem ve svěžích letních vodách jako třeba v Gucci Guilty Eau. Vedle kyselkavého rybízu a brusinek je sladkým komponentem v akordu „červené ovoce“. Nikdy ale nedosahuje svěžesti opravdového ovoce. Možná je to tím, že k pravému požitku z jahod je třeba ten správný letní kontext.

Co se vybaví vám, když přivoníte k jahodám? Máte svůj oblíbený jahodový parfém?

*Od roku 2005, kdy byla tahle vůně uvedena na trh s původním názvem Miss Dior Chérie, byla několikrát reformulována, takže dnes je těžké říct, která verze je ta správná jahodová gurmánka.