Recenze: Parfums de Nicolai Ambre Cashmere Intense

Nová vůně značky Nicolaï mě vždycky láká k vyzkoušení. Zatím se mi skoro všechny líbily a ty, které si neumím představit na sobě, i tak získaly můj respekt. Parfumérka Patricia de Nicolaï mi vzhledem připomíná moji babičku a umí dělat krásné, barevné vůně, které jitří fantazii. V současnosti se do tvorby parfémů zapojuje i její syn Axel a Ambre Cashmere Intense je právě jednou z vůní této spolupráce.

Ambre Cashmere cupcake

Podle značky bylo cílem vytvořit bohatý orientální parfém s pocitem měkkosti kašmírového svetru. Takovou vůni už Patricia de Nicolaï vytvořila v Sacrebleu, tentokrát vyšel z dílny vláčný citronový cupcake.

Spíše než orientální vůně je to lehká gurmánka. Představte si, že v kuchyni smícháte citronovou šťávu s cukrem, nastrouháte k tomu pár hoblinek kůry a tímhle sirupem zalijete lehký piškot. Uděláte si tak dobrou představu o úvodu vůně. Zevnitř sálá teplo kořeněné, balzamické ambry, ale nijak citrusy nezahlcuje. Je to spíš takový dojem, jako když se k houslové melodii nenápadně přidá sborové brumendo, nejprve je sotva slyšitelné a postupně zesiluje, až zní naplno vedle houslí.

Jako by celá lahůdka byla právě vytažená z trouby, prohřívá ji orientální základ z balzamických tónů benzoinu, labdana a vanilky doplněný sladce dřevitým hřebíčkem. Nečekejte ovšem žádný svůdný orient, hluboké tóny jsou prozářeny paprsky světla a prostříhány do krajkové látky. Tento efekt nadlehčené orientální vůně často odlišuje moderní parfémy od těch z minulého století. Umožňuje to inovativní syntetika jako ambroxan, který nahrazuje těžko dostupnou přírodní ambru. Voní podobně, ale je zářivější a vzdušnější.

V Ambre Cashmere tenhle slunečný orient vyvažuje jemná zelená kyselost, kterou v novějších vůních značky (například L’Eau Chic, Patchouli Intense) občas nacházím. Brzy ji ohlazuje náznak hebkého chmýří, podle složení bych řekla že je to efekt kosatce a fialky. Ale kdybych si složení nečetla, asi bych je tam ani nenašla. Jejich role není rozkvétat, ale zdobit, posypat cupcake trochou kvítků a duhových třpytek.

Ambre Cashmere nepatří mezi odvážná díla z dílny Nicolaï, ale je to příjemná, chumlací vůně pro milovníky sladkých citrusových kompozic. Pokud byste chtěli nosit Guerlain Shalimar, ale je na vás moc řízný, Ambre Cashmere může být dobrou alternativou. Kombinaci novátorství a nositelnosti, které Patricia de Nicolaï tak dobře ovládá, je ovšem třeba hledat jinde, například v Number One Intense, Kiss Me Intense nebo Odalisque.