Jak nezkrachovat, když milujete parfémy

Myslím, že dnes je správný čas na malé nakupovací téma. Před Vánoci všude svítí vyzubené reklamy na růžové flakony a ani přes rok se na veřejnosti nemluví o vůních jinak než jako o výrobcích k prodeji. Snadno tak získáte pocit, že milovat parfémy je zábava pro toho, kdo na to má. A protože já to rozhodně nejsem, trochu jsem o tom přemýšlela. Opravdu je nutné pořád mávat platební kartou, když vás fascinují vůně? Doufám, že ne. Tady je pár nápadů, jak si je užívat, aniž byste do konce života museli jíst jen rohlíky.

Rozkvetlá horská louka

1. Sežeňte si vzorky

Popisy parfémů ve mně probouzejí neskutečnou zvědavost. Hlavně niche značky si umí s příběhem vyhrát. Výhodné je, že k utišení zvědavosti stačí často přivonění ze vzorku. Na internetu můžete sehnat většinu vůní buď přímo od výrobce nebo od uživatelů diskuzních skupin. Jestli se vám vzorek líbí, vypotřebujte ho celý, než si objednáte flakon. Mockrát už se mi stalo, že mě vůně přestala bavit v průběhu dvou mililitrů.

2. Najděte si parfémové kamarády

Tento tip funguje nejlépe. Začichejte v okolí, jestli nepotkáváte někoho, kdo miluje vůně, aniž byste o tom věděli. Nebo se spojte s nadšenci z vašeho města na internetu. Setkáním s podobně naladěnými lidmi přesunete diskuzi z parfumerie ke stolu v kavárně. Můžete si vyměňovat vzorky, vypůjčit si vůni na speciální příležitost, donekonečna si povídat o tom, co jste očichali, a nemusíte přitom nic kupovat.

3. Nesnažte se spřátelit s majitelkou místní parfumerie

Dělám si trochu legraci, ale fakt je, že když se skamarádíte s prodavačkou nebo majitelkou místní parfumerie, budete si u ní chtít občas něco koupit. Budete první vědět, co je nového v obchodě, zastavíte se občas na kus řeči a při té příležitosti nakoupíte. Je to zkrátka nebezpečné přátelství.

4. Nakupujte u vás

Myslím, že tak začínali všichni. Zaujala mě nějaká vůně, došla jsem si ji do parfumerie vyzkoušet a pak hupky dupky na e-shop, kde je levnější. Jenže když to tak udělá většina zákazníků, parfumerie zavře a je po ptákách. Máte-li v okolí hezký obchod, kde jsou milá obsluha a dobrý výběr vůní, podpořte ho nákupem. O dražším nákupu budete víc přemýšlet, pořádně vyzkoušíte a následně si budete parfému víc vážit.

Studánka s kamínky

5. Čtěte a pište o vůních

O parfémech se toho dá zjistit tolik. Najdete články o historii, jednotlivých složkách a způsobu výroby nebo o kulturních rozdílech ve vnímání vůní. Zajděte se podívat i do knihovny, v češtině toho zatím moc nevyšlo, ale něco ano. Osvědčilo se mi také o vůních psát, třeba příspěvky nebo recenze na weby Parfumanie a Arome. Když totiž popisujete parfém, chcete ho prohlédnout skrz na skrz, rozložit a znova složit do slov. Pak o něm víte všechno a málokterý vás bude dál překvapovat tolik, že si ho budete chtít koupit.

6. Schovejte vůně, které vás nudí

Máte doma už pár lahviček a kupujete pořád nové, protože ty vaše vás časem nudí? Schovejte je někam do chladu a temna. Ony tam krásně vydrží a časem se ukážou v jiném světle obohacené o vaše vzpomínky a nové zkušenosti. Mám takhle schovaný flakon Bvlgari Black, který jsem hodně nosila na stáži ve Skotsku. Dnes voní jako suvenýr, který mi připomíná, jaká jsem tehdy byla. Kromě toho měním dvakrát ročně poličku, vůně jaro-léto přes zimu hibernují v krabičkách a na jaře mě znovu překvapují, takže nemám tak silnou potřebu kupovat nové.

7. Zkoumejte svět kolem sebe

Ne všechny vůně jsou zašpuntované ve skle. Vnímejte čichové zážitky kolem sebe, zapisujte si, jak na vás působily. Potrénujete si čich a budete lépe vědět, co se vám líbí. Mám moc ráda nastrouhanou limetkovou kůru a její kokosovou vůni. V poslední době mě překvapila i bohatá vůně pastináku (vypadá jako kořenová petržel, ale není). Samostatné světy jsou vůně kávy, čaje a vína nebo whisky a koňaků. Prodejte kapslovar, kupte si pořádné kafe a uvidíte.

Co si myslíte vy, jsou vůně zábavou pro bohaté? Jak se vyrovnáváte s omezeným rozpočtem?