Recenze: Kerosene Black Vines

Nejlepší způsob, jak se seznámit s novým parfémem, je přistupovat k němu bez předsudků a doprovodných informací. Když o něm nic nevíte, musíte se spolehnout jen na svůj nos. To se mi podařilo právě s Kerosene Black Vines. Do ruky se mi dostala obálka se vzorky pro mě neznámé značky a toto byl první, který jsem vytáhla. Na první přičichnutí mě vůně příjemně překvapila, čichala jsem dál a hledala, co je v tom za kouzlo. Proč voní tak familiérně a přitom jinak? Který génius tohle vytvořil a jak to, že ho neznám?

Lékořice
Kořen lékořice

Pak jsem si myslela, že cítím višňové pralinky v hořké čokoládě. To je dobrý důkaz toho, jak marná jsem při rozpoznávání složení bez nápovědy. Black Vines je totiž magická vůně lékořice, vánočního koření a zasněženého lesa. Na svou omluvu dodávám, že temně ovocný tón i hořkost čokolády tam cítím pořád. Není to ale jen tak nějaký gurmánský parfém. Je hodně odvážný a málo sladký, žádný líbezný dortík. Spíš si představte léčivý nápoj namíchaný tajemnou lesní bytostí, hořký lektvar, který vás zachrání před umrznutím ve sněhu.

To dobře známé, co v této vůni vnímám, jsou Vánoce, ale dost originálně pojaté. Žádná ladovská nostalgie ani oslepující blikání barevných světel. Tyhle Vánoce jsou bez dárků, třpytek a rolniček, za to ale víc kontemplativní a tiché, jako když v domku u lesa otevřete na Štědrý večer okna a zaposloucháte se do tmy.

Z Black Vines sálá hřejivá síla skořice a chlad anýzu, sladká vanilka i nahořklá chuť lékořice. Právě díky těmto kontrastním silám je ve vůni cítit zvláštní napětí. Něco ji uzemňuje a něco naopak táhne nahoru. Možná si vybavíte zrychlená videa, která zobrazují, jak se ze semene vyklube rostlina. Nejprve se rozloupne slupka a nahoru vyletí stonek se dvěma mladými listy. Je to dost dramatický vývoj. Black Vines začíná přesně tak.

Z počátku cítíte především lékořici v bohaté směsi s kořením a temně zeleným tónem jehličí. Tu zeleň si nepředstavujte svěží jako posečenou trávu, spíš abstraktní a tmavou jako v Ormonde Jayne Woman. Úvodní složky Black Vines souzní v bohatém akordu a působí, jako by spěchaly na povrch. Když tenhle rychlý pohyb ustane, parfém se rozroste do teplého, hořkosladkého dřeva zakulaceného vanilkou a peruánským balzámem.

Máte-li rádi lékořici nebo anýz, určitě Black Vines vyzkoušejte. Patří do kategorie zvláštností a odvážných experimentů, přesto je ale nositelná a hlavně čistá. Neprovokuje nos špinavým nebo zpoceným podtónem. Jen ta intenzivní hořkost je pro mě výzvou. Ovšem když přijde na lékořici, je to nejlepší vůně, jakou znám. Je mnohem odvážnější než Lolita Lempicka, příjemnější než zatuchlá Serge Lutens Douce Amère a víc propracovaná než Jo Malone Vanilla &Anise. Zkrátka parfumér John Pegg udělal pro lékořici maximum.

Za vzorek děkuju brněnské parfumerii Dotek slunce.