Recenze: Dusita Erawan

Můžou být v jedné vůni zároveň orosené lístky a hebká čokoláda? Můžou. A není to průšvih? Není. Když jsem poprvé zkoušela Erawan od značky Dusita, nevěřila jsem vlastnímu nosu. Jak je možné, že tak odlišné akordy žijí v jednotné harmonii? Pak jsem si vzpomněla na bílou čokoládu se zeleným čajem a také na balzám z kakaového másla s vůní zeleného čaje. Je to neobvyklá kombinace, ale funguje.

Slon v džungli pastelkami
Kresba parfumérky Pissary Umavijani k vůni Erawan.

Spojující linkou těchto protikladných tónů v Erawanu je hořkosladká šalvěj a čerstvé seno. Dohromady oscilují mezi bylinnou zelení a nasládlým kumarinem (trochu jako sušená levandule) a odtud už je to jen krok ke sladké vanilce. Vlastně je to stavba klasického žánru fougère jako například Caron pour un Homme. Z jedné strany akord šalvěje a sena rámuje vlhká svěžest konvalinek a ze druhé krémová, máslová lahůdka z vanilky a cedru, která připomíná barvu zralého obilí.

Představuju si Erawan jako staré kovové váhy. Od začátku vidíte obě misky. Nejprve nasypete do jedné a pak pomalu přidáváte do druhé. To zhoupnutí, kdy se váhy najednou dají do pohybu a začnou se přiklánět z jedné strany ke druhé, až se úplně převáží, to je Erawan. Nejprve chvíli stojí a vy si užíváte zelenou svěžest omamných konvalinek, pak se pomalu přehoupne do hladké krémové čokolády.

Erawan flakon
Zdroj obrázků: Dusita

Kvůli té hořkosladké, bylinné stránce působí vůně až chladivě, ale jen do té doby, než nastoupí vanilka. Pak se promění v jemnou kašmírovou šálu. Jde úplně mimo konvenční pánské i dámské vůně, tedy správný unisex, protože v sobě nemá nic ani z jedné kategorie. Zdá se mi docela introvertní a určitě s ní nezadusíte nikoho v okolí. Co se trvanlivosti týče, ona tam ta vůně je i po pár hodinách, ale potřebovali byste čichový mikroskop. To se mi vzhledem k ceně zdá málo.

I přesto Erawan vyzkoušejte, máte-li chuť poznat nekonvenční vůni, která vám ukáže, jak tvořiví dokážou parfuméři být. Nevoní jako žádný parfém, který jsem doteď zkoušela. Baví mě ho zkoumat a snažit se ho rozklíčovat, neprovokuje mě žádným nepříjemným tónem, ale jako by si ode mě držel zdvořilý odstup. Znáte ten pocit, když se zakoukáte do někoho inteligentního a on nebo ona si vás vůbec nevšímá? Tak nějak to s touto vůní mám.

Vzorek Erawanu jsem si sehnala díky kritikovi Luca Turinovi, který mě navnadil na tu čokoládu. Měl pravdu, skutečně tam ta iluze je, takže v tom je moje zvědavost uspokojená. Probudila se ve mně ale touha poznat i ostatní díla parfumérky Pissary Umavijani, která za značkou Dusita stojí.

Znáte vůně Dusita? Máte tip, kterou bych měla vyzkoušet příště?